GüncelManşet

Gemlik halkı uyuşturucuya ve çeteleşmeye karşı yürüyecek

H. Merkezi: Gemlik Halkı madde bağımlığına ve çeteleşmeye karşı 10 Ocak günü saat 14.00’te bir yürüyüş gerçekleştirecek.

“Madde bağımlılığı öldürür/öldürtür” diyerek bir açıklama yayınlayan Gemlik PartizanBasın açıklamasına katılmaya ve ortak mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

“Bu çığlığa ses ver artık yeter”

Gemlik Partizan yaptığı açıklamada “Bu çığlığa ses ver artık yeter” madde bağımlılığının devlet tarafından göz yumularak gencecik bedenlerin yaşamlarına son verdiklerini belirtirken aynı zamanda uyuşturucu madde kullanan gençlerin “Uyuşturucunun da etkisiyle sokak ortasında insanları gözünü kırpmadan öldürebilmektedirler” dedi.

Gemlik’te bunun son örneğinin ise yaklaşık iki hafta önce kafede çalışan eşini almaya giden Düzgün Akyıldız kafenin bulunduğu cadde de bir madde bağımlısı tarafından öldürüldüğü olarak açıklayan Gemlik Partizan “Her şey bu kadar alenen ve sokak ortasında yaşanmasına rağmen ve bu durumu da devletin polisinin bilmesine rağmen göz yumulduğuna tanıklık etmekteyiz” şeklinde açıkladı. Düzgün Akyıldız’ı öldüren madde bağımlısına dair olarak “Aynı gün içerisinde ve önceki günlerde de malum katil zanlısı kişinin etraftaki esnafı ve sokaktan geçenlere dönük rahatsız edici tutumlarının olduğunu gerek o bölgede yaşayan esnaflardan gerekse yerel basında çıkan haberlerden bilmekteyiz” denilerek “Yaşananlar bu kadar açık beyan ortada duruyorken ve başta polis ve mahkemeler olmak üzere devletin tüm kurum ve kuruluşlarının bu tür olaylara karşı tutumu da yaşanan olayları teşvik etmekte ve sonradan yaşanacak bu gibi olaylarında önünü açmakta” denildi.

Devletin yozlaştırma aracı olarak madde bağımlılığı

Gemlik Partizan yaşanan bu cinayetlerin hiçbir hukuki tedbirin alınmadığı ve verilen cezalar ise caydırıcı bir nitelik taşımadığını belirtilerek devletin bu yozlaştırıcı politikasına “Toplumsal muhalefet ve hak arayışları olduğunda ise aynı devlet organları polis ve savcı işbirliğiyle demokratik tepkisini ortaya koyan kişiler başta olmak üzere aileleri ve çevresi üzerinde elindeki tüm olanakları kullanarak baskı oluşturmaktadır” denilerek açıklık getirmiştir.

Gemlik Partizan son olarak şu ifadelerde bulunarak  açıklamayı sonlandırdı. “Yaşanan bu gerçeklikleri de göz önünde bulundurduğumuzda, sorunun esas yanını sistemin kendi devamlılığını sürdürmek için geniş halk yığınları üzerindeki sömürü, açlık, yoksulluk ve baskı çarkının daha iyi şekilde işlemesi için bir taraftan çeteleşmeye ve uyuşturucu kullanımına göz yumarken, diğer taraftan ise, demokratik hak arayışlarına karşı ise gerçek yüzünü göstererek esasta devletin hangi sınıfın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini göstermektedir. Madde bağımlılığına ve çeteleşmeye karşı  sessiz kalmamak için tüm Gemlik halkını Pazar günü yapılacak basın açıklamasına katılmaya ve ortak mücadele etmeye çağırıyoruz”

Basın açıklaması/Yürüyüş

Tarih: 10 Ocak 2016

Saat: 14.00

Yer: Dereboyu Taşköprü

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu