Güncel

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) | “Kadın gazetecilerin maruz kaldığı şiddet yüzde 158 arttı”

CFWIJ, 2020'de kaydettikleri vakalara kıyasla bu yıl kadın gazetecilerin maruz kaldığı şiddetin yüzde 158,82'lik bir artış gösterdiğini belirterek #GüvendeDeğiliz etiketiyle bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), son dönemde gazetecilerin polis tarafından doğrudan hedef alınmasını, haber takibi yapan kadın gazetecilere yönelik polis saldırısını, uğradığı şiddeti takip ediyor.

CFWIJ, özelde kadın gazeteciler olmak üzere basına yönelik saldırılara karşı bir imza kampanyası başlattı.

Gazetecilerin, mesleklerini icra ederken kendilerini hiçbir tehdit altında hissetmemesi gerektiği imza metninde basın emekçilerine uygulanan polis şiddetinin kabul edilemeyeceği kyadedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “CFWIJ’in şimdiye kadar kaydettiği vakalara göre; 2021’in başından bugüne kadar Türkiye’de en az 44 kadın gazeteci polis şiddetine maruz kaldı, mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek üç  kadın gazeteci evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. En az 13 kadın gazeteci ise sahada haber takibi yaparken gözaltına alındı. Bahsi geçen vakaların yanı sıra birçok gazeteci sahada polisin sözlü şiddetine de maruz kaldı.

Tüm bu müdahalelere yönelik CFWIJ olarak yargı, devlet ve polis eliyle yalnızlaştırılmaya çalışılan kadın gazetecilerin yanında olmak için herkesi imza kampanyamıza davet ediyoruz. Kadın gazetecilerin alanda özgürce ve güvende olmasını talep ederken #GüvendeDeğiliz etiketiyle herkesi kadın gazetecileri desteklemeye, toplumsal farkındalık yaratmak için imza atmaya çağırıyoruz.”

İmza metnine, https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevql6XQ5gRJ7QXYU6cG0OGv5ghmxYDtj9ukVtiHK6MzRgpIQ/viewform linkten ulaşılabilir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu