DünyaGüncel

Fransa’da birçok kentte 1 Mayıs coşkusu

1 Mayıs Fransa’nın çeşitli şehirlerinde kitlesel bir şekilde kutlandı.

Fransa: Ağırlıklı olarak Güvenlik Yasası, Yeni İstihdam ve İşsizlik yasalarının protesto edildiği etkinliklere göçmen işçi ve emekçilerde katıldılar.
STRASBOURG
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs bu sene, işçi sendikaları, Sarı Yelekliler, Ekolojistler ve çeşitli DKÖ’lerin katılım ile gerçekleştirildi.
Sabah saat 10.00’da Place Bourse’da toplanmaya başlayan kitle pankart ve bayraklarıyla dikkat çekici görüntüler yarattılar. Fransa’da son dönemlerde yaşanan Genel Güvenlik Yasası, Yeni İstihdam Yasası ve ırkçılık pankartlara ve sloganlara yansıdı.
Katılımcı sayısının yaklaşık 2000 olduğu yürüyüş uzun bir güzergahta sürerek tekrar Place Bourse’da sona erdi.
PARTİZAN, ATİK ile Dostluk Kültür Evi üye ve taraftarları da 1 Mayıs’ta yerlerini aldılar. PARTİZAN, “Dünyanın tüm işçileri ve ezilen hakları birleşin! Yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile yürürken, ATİK ve Dostluk Kültür Evi üyeleri de “Yaşasın İşçi Sınıfının Enternasyonal Dayanışması” pankartı ile yürüdüler.
Yürüyüş boyunca, “Yaşasın Kızıl 1 Mayıs”, “Strasbourg Anti Faşisttir”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” gibi sloganlar atıldı. 1 Mayıs yürüyüşünün ardından dernekte buluşan üyeler kısa bir sohbet toplantısı gerçekleştirdiler.

MULHOUSE

1 Mayıs etkinliği sabah saat 10.45’te Marché du Canal Couvert’te başladı. CGT (Genel İş Sendikası) ve FSU (Birleşik Sendikalar Federasyonu) tarafından düzenlenen etkinliğe Türkiyeli ATİK, ADHK, Kürt Toplum Merkezi ve Alevi Kültür Merkezi gibi kurumlarda katıldılar.
Place de la Bourse’da sonlanan eylemde Demokratik Güç Birliği (DGB) adına konuşma yapılarak, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” gibi sloganlar atıldı.

CHOLET

Fransa’nın Cholet kentinde CGT (Genel İş Sendikası), FO (işçilerin Gücü) tarafından düzenlenen 1 Mayıs’ta PARTİZAN ve ATİK taraftarları da yerlerini aldılar. Place Travot’ta başlayan etkinliğe yaklaşık 300 kişi katıldı.

ST BRİEUC

Saint Brieuc’de ki etkinlik saat 11.00’de Parc des Promenades’da başladı. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı etkinlikte, ATİK ve PARTİZAN taraftarları coşkulu bir kortej ile 1 Mayıs’ta ki yerlerini aldılar. Fransa’da yeni çıkartılan yasalara ilişkin sloganlar atılırken, faşist Türk devletini de teşhir eden sloganlar atıldı. Yürüyüşte ayrıca marşlar söylendi.
Bu şehirlerin dışında Lyon/Villefranche, Besançon ve Nancy gibi şehirlerde de ATİK taraftarları 1 Mayıs etkinliklerine katılım sağladılar.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu