GüncelManşet

(foto galeri) 2. Esenyalı Halk Festivali Gerçekleşti!

Kartal: Ayrıştırmaya, ötekileştirmeye, kadına şiddete, yozlaştırmaya, taşeronlaştırmaya karşı birleşiyoruz!” şiarıyla 2.si gerçekleştirilen Esenyalı Halk Festivali, dün akşamki konserlerin ardından sonlandı.

İki günlük program çerçevesinde çeşitli panellerin yapıldığı festival boyunca sanatçılar Okan ve Ozan, Koma Seçkinler, Murat Deniz, Hasan Ali, Ayla Yılmaz, Grup Fabrika, Murat Deniz, Koma Hebun, Grup Abdal ile Vartolular Derneği Pencere Tiyatro Topluluğu ve ikinci gün ise İsyan Ateşi, Koma Seçkinler, Bedriye Alkan, Aydoğan Topal, Nilüfer Sarıtaş, Murat Deniz ve Ferhat Tunç sahne aldı.

Festival kapsamında ilk gün  “Gençlik Örgütlenmesi ve Yozlaşma Sorunu” ve  “Ortadoğu ve Kürt Sorunu”, ikinci gün ise “İnanç ve İfade Özgürlüğü”, “Taşeronlaştırma Ve Örgütlenme Mücadelesi” ve “Kadına Yönelik Şiddet, Emek Sömürüsü ve Kadın Örgütlenme Sorunu” konulu paneller gerçekleştirildi.

Partizan’ın da stant açtığı festivalde, özellikle Umut Yayımcılık kitaplarına ve standa ilginin yoğun olduğu gözlemlenirken, Özgür Gelecek Gazetesi’nin gelirlerini Şengal’den gelen mültecilere gönderilmesi kampanyasının da kitlelerde olumlu refleksler yarattığı görüldü. Yina Partizan Festival boyunca alana “Rojava ve Şengal için dayanışmaya, Bê Dengî Dikuje” yazılı pankartı astı.

Grup İsyan Ateşi’nin sahne aldığı sırada, kitle bir çok şarkıya coşkuyla eşlik ederken, “önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Rojava faşizme mezar olacak”, “Şengal halkı yalnız değildir”, “Nihat Konak onurumuzdur”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” vb. sloganlarının hep bir ağızdan atıldığı görüldü.

Mahalle halkının yoğun ilgi gösterdiği Festival programı boyunca Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ve Halk Meclisi de stantlarını açık tutarken, Festivalin örgütlenmesi’nde yer alan bir çok siyasi kurum da alanda stant açtılar.

Festival programı kapsamında festivali örgütleyen Esenyalı Halk Meclisi adına bir konuşma gerçekleştirilirken bir konuşma da Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Festivale katılarak HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de sahneden bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında 1 Eylül Dünya Barış gününün Valilikçe yasaklandığını belirten Tuncel, mitingi yapma iradesi gösterdiklerinin altını çizerek Rojava ve Şengal’deki direnişe destek olma çağrısında bulundu.

[widgetkit id=838]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu