Güncel

(Foto) Amed uyumuyor, Berkin için eylemde!

“Berkin abe seni özledik!”

Berkin’in öldüğünü öğrenen Fiskayalı çocuklar “Berkin abeleri” için Fiskaya Mahallesi’nden Hevsel direniş alanına akrepler eşliğinde yürüyüş düzenlediler. Yürüyüş sırasında tacizde bulunan akreplere çocuklar Berkin için taş attı.

Fiskayalı çocuklar sıklıkla “ Berkin Elvan ölümsüz”, “Katil polis hesap verecek”, “Medeni yıldırım ölümsüzdür” sloganlarını attı. Daha sonra Berkin için yapılan açıklamada Hevsel direnişçileri olarak berkini sahiplendiklerini, katilin kim olduğunu bildiklerini ve hesap soracaklarını söylediler.

                       

“Berkin sesimizi duy Amed seninle!”

Bugün saat 12.00’de AZC plaza önünde bir araya gelen HDK Amed Meclisi mücadelesinin 269. gününde hayata veda eden Berkin için açıklama ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

HDK’nin yapmış olduğu açıklamada “Gezi İsyanı sırasında ülke genelinde polisin orantısız güç kullanması, hedef gözetmeden kitlelere kurşun yağdırması sonucu; Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Mustafa Sarı, İrfan Tuna, Ali İsmail Korkmaz, Lice de kalekol inşaatında çıkan çatışmada öldürülen Medeni Yıldırım’ı ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra Berkin Elvan’ı 14 yaşında kaybettik.

Berkin, Ceylanların, Uğurların yoldaşı. Berkin umudun adı. Berkin ölümsüzler kervanına katılarak ölümsüzleşti. Bu genç arkadaşımızın hangi gücün ve kimlerin talimatıyla katledildiklerini biliyoruz. Ve buradan onları lanetliyoruz. Onları unutmayacağız unutturmayacağız” denildi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Kitle “Devlet faşist”, “Polis simit sat şerefli yaşa”, “Devlet Halka Hesap Verecek”, “Devlet Gençliğe Hesap Verecek”, Berkin Elvan Onurumuzdur” sloganlarını attı.

 

Akşam saatleri:

Bugün akşam saatlerinde Koşuyolu Parkı’nda toplanan Amed Halk İnisiyatifi Ofis’e yürüyüş yaptı ve burada oturma eylemi düzenledi.

Yürüyüş sırasında sıklıkla “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Amed uyuma Berkin’e sahip çık”, “İşte katil polis, AKP’nin katil polisi”, “Faşist devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Açıklama yapılmadan önce polis barikat kurunca da, kitle de polise “İşte katil burada” diye bağırdı. Berkin için yapılan açıklamada ise Berkin için mücadeleden vazgeçilmeyeceğine, AKP hükümetinden hesap sorulacağına değinildi.

Açıklamanın sonra oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

[widgetkit id=547]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu