DünyaGüncel

FKP’den YHO’na: Düşmanın Saldırılarına Karşı Mücadele Et ve Boşa Çıkar!

Filipinler Komünist Partisi (CPP), Yeni Halk Ordusu'na (NPA) Filipinler Silahlı Kuvvetleri ve Filipinler Ulusal Polisi tarafından başlatılan saldırılara karşı "savaşmak ve hayal kırıklığına uğratmak" çağrısı yaptı.

Filipinler Komünist Partisi (CPP), köylülere yönelik bu topyekün savaş, psikolojik savaş, baskı operasyonları ve hava bombardımanının, devrimci güçlerin 29 Mart’ta NPA’nın 52. yıldönümünü kutlamasını önlemeyi amaçladığını söyledi.

Ang Bayan’ın 7 Mart sayısının başyazısında, NPA’nın geçtiğimiz Aralık ayında, Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) saldırılarını boşa çıkardığı ve çoğu bölgede NPA birimlerinin AFP’yi büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Bazı bölgelerde NPA birimleri, “lojistik sıkıntısı çeken ve başarısız saldırı operasyonlarının ardından kampa geri dönmeye hazırlanan yorgun düşman birliklerine karşı” inisiyatif alıp taktik saldırılar düzenleyebildi.

Parti, NPA’nın yüksek derecede askeri disiplini sürdürmesi ve düşman saldırılarının üstesinden gelme ve taktik saldırıları gerçekleştirmek için gerilla yöntemlerini sürekli olarak iyileştirmesi gerektiğini söyledi. Düşman birimlerinin hareketini yakından izlemeli ve saldırı planlarını analiz etmelidirler.

CPP, NPA birimlerine her zaman kendini savunmaya ve düşmanın başlattığı savaşlarda etkili bir şekilde savaşmaya hazır olmalarını hatırlattı. Aynı zamanda, NPA, tecrit edilmiş düşman birliklerine, taktik karakollara, ikmal hatlarına ve diğer hafif hedeflere karşı taktik saldırılar düzenlemeyi planlamalıdır.

Parti, “NPA, taktik saldırıları düzenlemek için en uygun yeri, zamanı ve fırsatı seçmelidir,” diye talimat verdi. CPP, amansız ve uzun süreli düşman operasyonları karşısında, NPA’yı köylü kitlelerin desteğini güçlendirmeye ve AFP’nin bastırma hamlesine karşı savaşmaya çağırdı. CPP, AFP’nin, köylerin askeri garnizon kurallarına tabi tutulduğu, “Yenilenmiş Toplum Destek Programı”nı (RCSP) kınadı.

Kızıl savaşçılar, kitlelerle aralarındaki bağların kopmamasını sağlamalıdır. Devrimci kitle örgütlerini sağlamlaştırmak ve güçlendirmek ve köylü kitleleri canlandırmak için tarımsal mücadeleler vermek için yorulmak bilmeyen bir çaba içinde olunmalıdır. CPP, “Kitlesel mücadeleler genişletilmeli, yeni örgütler kurulmalı ve yeni gerilla cepheleri kurulmalıdır” dedi.

NPA’nın operasyon alanını yorulmadan genişletmesiyle, düşman merkezi alanlarından mahrum kalacak ve güçlerini dağınık bir şekilde yerleştirmeye ve böylece NPA’nın saldırı girişimleri için fırsatların ortaya çıkmasına yol açacak.

Ang Bayan, Duterte rejimi ve AFP’nin NPA’yı ezme konusundaki yıllık beyanlarını defalarca yerine getirmekte başarısız olduklarını kaydetti. Onların psikolojik savaşı ve “teslim olma” kampanyalarının bir saçmalık olduğu ve ifşa edildiğini açıkladı.

Yazı, NPA’nın gerçek toprak reformu ve her türlü baskı ve sömürüye karşı mücadeleyi ilerlettiği için kitleler arasında derin ve geniş bir desteğe sahip olmaya devam ettiğine dikkat çekti. Halk ordusunun 52. yıldönümü kutlamalarında CPP, mevcut duruma bağlı olarak çeşitli faaliyetler yapılabileceğini söyledi. Büyük ya da küçük, bu faaliyetler, halkın kahramanlarını ve şehitlerini hatırlamak, başarıları kutlamak, zayıflıklara işaret etmek ve NPA ile Kızıl savaşçılarının halkın savaşını ilerletmek için zor görevleri omuzlama kararlılığını güçlendirmek için bir fırsat olarak hizmet ediyor.

“Savaşın mevcut durumu, NPA’nın büyük fedakarlıklar yapmasını gerektiriyor. Bunlara devrimci güçlerin gücünü korumak, kitle desteğini derinleştirmek ve kitle örgütlerini savunmak ve operasyon alanını genişletmek için ihtiyaç var” denildi.

Kaynak: cpp.ph

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu