Güncel

“Feridun Kurt serbest Bırakılsın!”

476’ncı F Oturumunda, Bolu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan ağır hasta tutsak Feridun Kurt’un durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 476’ncısını pandemi dolayısıyla sosyal medya üzerinden yaptı. Bu haftaki eylemde, Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Feridun Kurt’un durumuna dikkat çekildi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Mehmet Acettin tarafından okunan basın açıklamasında, Türkiye hapishanelerinde pandeminin ağır bir şekilde ilerlediğine, sağlık hizmetlerinin doğru yönetilemediğine, yanlış ve yetersiz uygulamalarla ölümlere davetiye çıkarıldığına, bu dönemde keyfi uygulamalar ve hak gasplarının artmasının tecritle bağlantılı olduğuna dikkat çekildi.

Acettin 26 yıl boyunca tedavi edilmeyen Feridun Kurt’un gördüğü ağır işkence sonucunda belinden sakatlandığını dile getirerek durumuna ilişkin şunları kaydetti:

 “Eklemlerde kireçlenme, kaslarda iltihaplanma, yüksek tansiyon, astım ve kolesterol hastalıklarıyla da mücadele eden Feridun Kurt, arkadaşlarının yardımı olmadan günlük işlerini yapamamakta, görüşe bile çıkamamaktadır. 1995 yılından bu yana sürekli ilaç kullanan, durumu kötüleştiğinde sağlık ocağına götürülüp ağrı kesici iğne yapılıp geri getirilen Kurt’un giderek ilerleyen hastalıklarının tedavisi için cezasının ertelenmesi talebine ise, savcılık her defasında ret cevabı vermektedir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu