Güncel

Ferhat Tunç: Ölüm tehdidi bize geri adım attıramaz

Ferhat Tunç, ölüm tehdidine ilişkin açıklama yaparak, “Biz geri adım atmayız ancak ölümü normalleştiren bu gidişatı durdurmalıyız” dedi.

Sanatçı Ferhat Tunç, son günlerde dolaşımda olan “ölüm listesi”nde yer almasına ilişkin Youtube kanalı üzerinden açıklama yaptı.

Tunç, Almanya’nın Darmstadt polis merkezinden özel görevli polisler tarafından, ölüm listelerinde adının geçmesi nedeniyle bilgilendirildiğimi anlatarak, “Görevli polisler, can güvenliğimin tehdit altında olduğu ve konuyla ilgili dialogda olacaklarını belirttiler” dedi.

Tunç, şunları belirtti:

“Ben sanatçıyım ve mücadelemi tam 40 yıldır sanatımla veriyorum. Aynı zamanda insan hakları ihlallerine karşı sesimi nasıl çıkarabiliyorsam çıkarıyorum. Hakkını aradığım insanlar arasında asla bir ayrım yapmam. Listedeki gazeteciler de gerçeğin peşinde. Ülkemizde yaşamamıza, üretmemize, konuşmamıza engel oldular ancak bugünlerin geçeceğini biliyoruz ve bu nedenle her saniyemiz ülkemize dönüşün hayaliyle geçiyor. Çünkü o ülke bizim.

Şu sıralar yeni bir albüm çalışması yürütüyorum. Albüme yoğunlaşmışken, mümkün olduğunca bu tür tartışmaların da dışında kalmaya gayret ediyordum. Ancak öyle bir atmosfer yarattılar ki adımız şarkılarımızdan önce ölümle, tehditle gündem oluyor. Buna izin vermememiz lazım.”

“Ben kırk yıldır sanat yapıyorum ve neden sanat yaptığımı biliyorum” diyen Tunç, “Dolayısıyla tehditle geri adım atacak, korkacak insanlar değiliz. Ancak bu bireysel bir mesele de değil. ‘Ecelsiz ölümü’ normalleştiren bir ortam yaratılıyor. Artık ’90’lar mukayesesi bile çoktan anlamını yitirdi. Bu gidişatı durdurmamız lazım. Bizi alıştırmak istedikleri şeyin önüne geçmemiz lazım” dedi.

Sanatçı Ferhat Tunç, iktidara seslenerek, şöyle dedi:

“İktidar, eğer tehditlerin kendisiyle ilgisi olmadığını ileri sürüyorsa, kimlerin bizi öldürmek istediğini ortaya çıkarmalıdır. Ortaya çıkarırsa öğreniriz potansiyel katillerin kim olduğunu. Ortaya çıkarmazsa da ölüm fermanımızı kimin verdiğini anlamış oluruz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu