Güncel

Ferhat Tunç hakkında verilen hapis onandı

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında, sosyal medya üzerinden ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla verilen hapis onandı

Sosyal medya hesapları üzerinden “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla hakkında hapis cezası kararını istinaf mahkemesine taşıyan Tunç’un talebi reddedildi. İstanbul Bölge Adliyesi, Tunç hakkında verilen hapis kararını onadı.

Kararı değerlendiren Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şiiri, müziği yasaklayan bir ülkeden sanatçıları ötekileştirmeyen yepyeni bir Türkiye’ye kavuştuk” sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu, Erdoğan’ın dünkü sözleri. Bugünse İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, hakkımda ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla verilen 2 yıllık hapis cezasını onadı. Şaşırmadım. Halihazırda iktidarın muhalif düşünceye, sanata ve sanatçıya düşmanlığını kollayan bir yargı sistemi olduğunun farkındayız. Hakim, savcı yok; iktidarın muhalif avcıları var. Kırk senedir neden sanat yaptığımın, nasıl yaptığımın farkındayım ve hiçbir karar bu kararlılığımı durduramaz. Böyle kararlar bireysel değil. Hepimizin hakkı, hukuku için daha çok mücadele etmeliyiz. Sadece bu ülkenin bunu hak etmediği için üzgünüm.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu