Manşet

“Failler yargılanmıyorsa demokrasi yoktur”

İstanbul: 444. kez biraraya gelen Cumartesi Anneleri, bu hafta 1993 yılında Merdîn Dargeçit’te kaybedilen Yahya Yakut’un akibetini sordu. Yakut’un hiç göremediği küçük oğlu Selman Yakut, “Bizim devlet makamlarına sormamız gerekirken, onlar bize ‘Babanız sağ mı? Nerede?’ diye soruyor” dedi.

Galatasaray Lisesi önünde kayıpları için 444. kez biraraya gelen Cumartesi Anneleri adına bu hafta ilk olarak 33 yıl önce gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl söz aldı.

 

“Sizin demokrasiniz biber gazı mı?”

33 yıldır ümitlenmediğimiz an kalmadı. Ama bir sonuca ulaşamadık” diyen Yedigöl, artık Nurettin’i değil, Nurettin’in kemiklerini aradıklarını söyledi. “Sadece kemiklerini de değil; adalet, hukuk ve vicdan da istiyoruz” diyen kardeş Yedigöl, “Bu hukuk, bu vicdan bir gün size de lazım olacak” diyerek, o dönemki ve şimdiki hükümete sitem etti.

Kardeş Yedigöl, son olarak demokrasiden bahsedenlere seslendi: “Sizin demokrasiniz bu kadar mı? Sizin demokrasiniz biber gazı mı? Ama biz er ya da geç demokrasiyi çocuklarımıza hediye edeceğiz” dedi.

 

“Bize ‘Babanız sağ mı? Nerede?’ diye soruyorlar”

Yedigöl’ün ardından dün (27 Eylül) evinde yaşamını yitiren ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz de anılarak “Cumartesi insanları olarak insan hakları aktivisti Tuncel Kurtiz’e uğurlar olsun’ diyoruz” denildi.

Sözü bu kez 1993’te Merdîn Dargeçit’te kar maskeli kişilerce kaçırılarak kaybedilen Yahya Yakut’un, hiç göremediği oğlu Selman Yakut aldı.

Babasının korucu olmayı reddettiği için kaçmak zorunda kaldığı köyünden gittiği Midyat otogarında kar maskeli kişiler tarafından kaçırıldığını söyleyen oğul Yakut, babasından bir daha haber alınmadığını söyledi.

Babasını hiç göremediğini söyleyen Yakut, babasını arayan annesinin hiçbir makamdan cevap alamadığını vurguladı. “Bizim onlara sormamız gerekirken, onlar bize ‘Babanız sağ mı? Nerede?’ diye soruyorlar” diyen oğul Yakut, sözlerini Roboskîli annelere ve Cumartesi Annelerini selamlayarak sonlandırdı.

 

“Failler yargılanmıyorsa demokrasi de yoktur”

Yakut’un ardından haftanın açıklamasını Cumartesi İnsanları’ndan Hatice Kalpaklı okudu. “Demokrasi paketinizde; devletin gözaltına alarak kaybettiği evlatlarımzın akibetinin açıklanmasını, faillerinin yargılanmasını sağlayacak düzenlemeler yoksa demokrasi de yok demektir” diyen Kalpaklı, Yahya Yakut’un kaybediliş hikayesini anlattı.

Bu kayıpların faillerinin yargılanmadan, işlenen insanlık suçunun hesabı verilmeden kimsenin demokraside bahsedemeyeceğini vurgulayan Kalpaklı’nın ardından eylem, 445. Hafta yeniden buluşmak üzere sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu