Güncel

F Oturması | Hasta tutsak Fadik Adıyaman serbest bırakılsın!

İHD üyeleri, düzenledikleri ‘F Oturumu’ eyleminde durumuna dikkat çektikleri 2 çocuk annesi 54 yaşındaki hasta tutuklu Fadik Adıyaman için tahliye çağrısı yaptı.

Hapishanelerdeki hasta tutsakların durumuna “F Oturumu” eylemleri ile dikkat çekmeyi sürdüren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 459’uncu haftasına ulaşan eylemlerini Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden yaptı. Bu haftaki eylemde Ankara Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan ağır hasta tutsak Fadik Adıyaman’ın (54) durumu üzerinde duruldu.

Hapishanede kalamayacak durumda

Komisyonu üyesi Meral Nergis Şahin tarafından yapılan açıklamada, hasta tutsaklar için hapishanelerin kötü beslenme, tedavi hakkı ihlalleri, sürgün ve beraberinde tecrit politikalarıyla her geçen gün daha da çekilmez hale geldiği ifade edildi.
54 yaşında ve 2 çocuk annesi olan hasta tutsak Fadik Adıyaman’ın 5 yıldır tutuklu bulunduğu belirten Şahin, devamında şu bilgileri paylaştı: “Hiçbir siyasi mahpusun bulunmadığı Tekirdağ T Tipi Hapishanesine sürgün edilen Fadik, burada ağır bir tecride tabi tutulur. Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesine sevk isteği reddedilince 75 gün açlık grevi yapan tiroid hastası Adıyaman’ın bu süreçte sağlık sorunları artar. Ağzında kansere dönüşme riski olan modüller oluşur, kalp rahatsızlıkları baş gösterir ve zaman içinde eklenen yeni hastalıklarla hapishanede kalamayacak duruma gelir.”

Ağrı kesicilerle ayakta duruyor

Şahin, hasta tutuklu Adıyaman’a dair halen tutulmakta olduğu Ankara Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki koğuş arkadaşları tarafından 24 Aralık 2020 tarihinde komisyonlarına gönderilen mektubu da paylaştı. Mektupta, Adıyaman’ın sağlık durumuna dair “2019 yılı Nisan ayında Ankara Numune Hastanesinde anal fistül ameliyatı geçirmiştir. Ameliyattan sonra tekli ring aracı uygulaması nedeniyle aylarca hastaneye gidemediği gibi hapishanede gardiyanlar tarafından darp edildiği sırada dikişleri  açılarak infeksiyon gelişmiş,  sonrasında bacağında uyuşmalar başlamıştır. 2 yıldır ağrı kesici ilaçlar  ve  antibiyotik kullanarak ayakta durabilmektedir. Doktorları tekrar eden fistüller için en az iki ameliyat daha geçirmesi  gerektiğini söylemiştir. Ayrıca,  kalbinde aort anevrizması oluşumu tespit edilmiş, , bunlara ek olarak  Anemi,  Tiroide bağlı nodül, astım, midede  polip oluşumu ve pirinç, patates gibi besinlere  karşı alerjisi gelişmiştir” bilgileri yer aldı.
Adıyaman ise, kaldıkları koşulları “Kaldığımız hücrelerin banyo tuvaletinin tavanından atık su akıyor ve tamirat yapılmıyor. Alerjim olmasına rağmen  patates ve pirinçsiz yemek verilmediği gün yok” sözleriyle dile getirdi.

Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!

Hasta tutsakFadik Adıyaman’ın hasta koşullarında yaşamasının mümkün olmadığını söyleyen Şahin, başta risk grubundakiler olmak üzere tüm ağır hasta tutsakların tahliye edilmesini istedi.
Şahin, insan hakları savunucularına da Adıyaman şahsında tüm hasta tutsakların sağlığa erişim ve tedavileri önündeki engellerin derhal kaldırılması yönünde duyarlılık çağrısında bulundu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu