Güncel

Ezidiler Bulgaristan’a gitmek istiyori jandarma engel oluyor!

H. Merkezi: IŞİD saldırısından kaçıp Türkiye’ye sığınan Ezidiler, dün Bulgaristan’a geçmek istediler ancak jandarma izin vermedi. Ezidiler bekleyişlerini sürdürüyor.

IŞİD’in Şengal’e saldırısından kaçıp Türkiye’ye sığınan ve Diyarbakır’da kamplarda kalan Ezidiler’in bir kısmı Avrupa’ya gitmek için yola çıktı. Dün otobüslerle Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen Ezidiler, sınır kapısına yakın bir yerde jandarma tarafından durduruldu. Sınır kapısından geçmelerine izin verilmeyen Ezidiler yanlarında çok sayıda çocuk ve yaşlılarla beklemeye başladılar. Bekleyiş sırasında 72 yaşındaki Ezidi kadın IŞİD vahşetini şu cümlelerle anlattı: “IŞİD’den korktuğum için geldim. Kadınlarımızı, kızlarımızı götürdü. Kafasını kestiler. 2 gündür yoldayız. Almanya’da tanıdıklarımız var. 6 çocuğumla geldim. Çok tanıdığımız kaldı Şengal’de. Savaşan da esir alınan da var.” Ezidi genç bir kadın da yaşadıklarını IŞİD’den kaçtıklarını ve yaşayacak bir yerleri olmadığı için buralara geldiklerini vurguladı. Gözyaşlarını tutamayan genç bir kadın ise, “Korkuyla yaşıyoruz. Bütün kızlarımızı götürdüler. Korkudan kaçtık. Akrabalarımı yakaladılar. Düştük yollara, nereye gideceğimiz belli değil. İzin vermezlerse burada kalacağız. Ölürsek de burada ölürüz. Diyarbakır’da yemeğimizi karşılıyorlardı ama iş güç yok. Burada ölmek daha iyi” dedi. Jandarma Ezidileri Diyarbakır’daki kampa geri göndereceklerini söyledi. Jandarma Ezidileri “Zorda kalırsak sizi Suriye’ye göndeririz” sözleriyle tehdit etti. Ezidilerin dün geceyi yabancılar şubesinde geçirecekleri açıklandı.

Diyarbakır’da da Ezidiler’in çıkışına izin verilmedi

Diyarbakır Ezidi Kampı’nda kalan yüzlerce kişi de Avrupa’ya geçmek için yola çıktı. Ancak jandarma tarafından yolları kesilen Ezidiler’in dün akşamdan beri kampın civarında bekleyişleri sürüyor.

10 aydır yurt dışına çıkmaya çalıştıklarını belirten bir Ezidi şunları söyledi: “Psikolojimiz bozuldu, kampta iki kişi bu yüzden intihar etti. Tedavi olamıyoruz. Bulgaristan sınırına gitmek istiyoruz. Bizi kabul etmeyeceklerini bilsek dahi gitmek istiyoruz. Çünkü artık Şengal’e dönme şansımız yok.” Hıdır adlı bir Ezidi ise “Daha iki gün önce IŞİD yine vahşice saldırdı. Şengal’e dönmek bize haram, kampa da gitmeyeceğiz. Bulgaristan sınırına gitmemize izin vermezlerse biz de burada ölüm orucuna başlayacağız” dedi.

Ezidiler’in bekleyişi sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu