Güncel

Ev baskınında işkence gören kadın hastaneye kaldırıldı

Şırnak'ta polis, baskın yaptığı evde 8 aylık hamile kadına silah dipçiğiyle vurdu. Fenalaşan kadın hastaneye kaldırıldı

Şırnak’ın İdil ilçesi merkez ve köylerinde bu sabah polis birçok eve baskın düzenledi. Bu baskınların birinde 8 aylık hamile olan kadın silah dipçiğiyle darp edildi. Darp edilen kadın fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Yapılan ev baskınlarında Aydın Baykara, Sait Tatlı ve Hacı Derviş Abay darp edilerek gözaltına alındı. Turgut Özal Mahallesi’nde Aydın Baykara ve kardeşi Ömer Baykara’nın evine polislerce baskın yapıldı. Ömer Baykara’nın evine kapı ve camların kırılarak yapılan baskında, 8 ayllık hamile eşi Hatice Baykara polislerce darp edildi. Silah dipçikleriyle darp edilen Hatice Baykara, polisler tarafından saçlarından tutularak yere atıldı.

Ömer Baykara’nın annesi Halime Baykara, “Evde hamile gelinim ve 4 çocuğu tek vardı. Polisler kapısını da camlarıyla beraber kırdı. Çığlık sesleri geliyordu. Önce ne yaptıysam çocuklarımın ve hamile gelinimin yanına gitmeme izin vermediler. Bir süre sonra gelinimin evine gittim. Hamile gelinime de silah dipçiğiyle vurup, saçlarında tutup yere atmışlar” dedi.

Anne Halime Baykara, Aydın Baykara’nın evine yapılan baskında yaşananları ise şöyle anlattı: “Kapısı açık olan eve giren 5-6 özel harekat polisi, başıma silah dayadı. Sonra Aydın, Mehmet Nuri ve Ömer Baykara diye seslendiler. Aydın’ın odada uyuduğunu söyledim. Evde bulunan iki misafir ve Aydın’ı yere yatırarak sırtlarına bastılar.”

Anne Baykara, hamile Hatice Baykara’nın çağrılan ambulansla İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve burada tedavi altına alındığını söyledi.

Aynı mahallede evine baskın yapılan Sait Tatlı da polislerce darp edildi. Tatlı’yı ters kelepçeleyen yere yatıran polislerin, sırtına bastığı belirtildi. Son iki yılda Tatlı’nın evine yapılan 5’inci baskında, yapılan aramalarda kitap ve kimi fotoğraflara el konulduğu öğrenildi. Polis, Tatlı’nın Kürtçe konuşan 70 yaşındaki annesi Hatice Tatlı’ya, “Kürtçe konuşamazsın” tehdidinde bulundu. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu