Güncel

Ethem Sarısülük’ün katiline ödül gibi ceza!

İstanbul: Gezi direnişçisi Ethem Sarısülük’ün bugün görülen davasında, polis Ahmet Şahbaz’a hapis değil para cezası verildi.

Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın yeniden yargılandığı davada karar çıktı.

Yargıtay, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Haksız tahrik altında insan öldürmek” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından verdiği 7 yıl 9 ay 10 günlük hapis cezasını az bulmuş ve yargılamanın yeniden görülmesini istemişti. Dava Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, polis Ahmet Şahbaz da tahliye edilmişti.

Bugün görülen mahkemede savcı, Ahmet Şahbaz hakkında sadece 10 ay hapis cezası istediği mütalaasını tekrarladı. Sanık avukatları da müvekkillerinin meşru müdafaada bulunduğunu öne sürerek, ceza verilmemesini istedi. Sanık avukatları önceki yargılamada polis Şahbaz’a hapis veren heyete ceza verildiğini hatırlatarak, mahkeme heyetini tehdit etmiş oldu.

Aksaray’da yeniden görülen davada mahkeme heyeti polis Ahmet Şahbaz hakkında ödül gibi ceza verdi. Daha önce 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Şahbaz’a 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi. Verilen hapis cezası 10 bin TL para cezasına çevrildi.

Aile verilen karara tepki gösterirken bir polise “sıra size de gelecek” dendiği öğrenildi. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, polis hakkında şikâyetçi olacaklarını belirtti. Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, “İnsan öldürmenin cezası yani kardeşim Ethem’in canı 10 bin TL. Türkiye adaleti öldüren polisine para cezası verdi. Adaletiniz batsın.” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu