Güncel

Etha: “Fatma Edemen ve gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılmalıdır”

H. Merkezi: Ankara-Tuzluçayır’da dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen ev baskınlarında gözaltına alınanlardan Etkin Haber Ajansı (Etha) muhabiri Fatma Edemen için Etha açıklama yayımladı. Etha tarafından yapılan açıklamada, “Darbe sonrasında demokrasi sözcüğünü dillerinden düşürmeyenler, aynı zamanda özgür basın çalışanlarına yönelik gözaltıların talimatını verenlerdir. Baskı, şiddet ve gözaltılar, gerçeklerin yazılmasının önünde engel olamayacaktır. Gazetecilik suç değildir” denildi.

Ankara Tuzluçayır’da dün sabah saatlerinde ev baskınlarıyla Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci Parti ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ve Etha muhabiri Fatma Edemen’in içerisinde bulunduğu 10 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’ye götürülürken avukatlarıyla görüştürülmüyorlar. Avukat görüşlerinin 5 gün içerisinde olmayacağı belirtiliyor.

Gözaltı şartları kötü!

Etha’nın Ankara muhabiri Fatma Edemen için Etha tarafından bir açıklama yayımlandı. Yapılan açıklamada dün gözaltına alınan Edemen’in durumuna ilişkin bilgi almaya çalışan avukatların, savcılık talimatıyla müvekkilleri ile görüşmelerinin engellendiği, gözaltı şartlarının oldukça kötü olduğu yönünde bilgi verildiği ifade edildi. “Edemen’in hangi gerekçeyle gözaltına alındığı, şu an hangi şartlarda olduğuna ilişkin hiçbir bilgiye sahip değiliz. Dolayısıyla gözaltında tutulduğu her dakika, durumuna ilişkin endişelerimiz de artıyor” denilen açıklamada, “Temmuz 2015’ten bu yana özgür basın geleneğine yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar sürerken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL yine gazetecileri hedef almaya başladı” ifadeleri kullanıldı.

“Gazetecilik suç değildir”

Amed’de Demokratik Modernite editörü Haydar Ergül 7 gündür ve DİHA muhabiri Engin Eren’in Sêrt’te 3 gündür gözaltında tutulduğunu hatırlatan Etha, “Darbe sonrasında demokrasi sözcüğünü dillerinden düşürmeyenler, aynı zamanda özgür basın çalışanlarına yönelik gözaltıların talimatını verenlerdir. Baskı, şiddet ve gözaltılar, gerçeklerin yazılmasının önünde engel olamayacaktır. Gazetecilik suç değildir” dedi.

Açıklamada son olarak, “Muhabirimiz Fatma Edemen ve gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu