GüncelManşet

ETHA | “Biat etmeyeceğiz, dayanışma ile kazanan biz olacağız!”

Editörleri ve muhabirlerine yönelik ev baskını ve gözaltılara ilişkin basın toplantısı düzenleyen ETHA, “Biat etmeyeceğiz, gerçeğin peşinden gideceğiz. Okurlarımızın, takipçilerimizin dayanışması ile kazanan biz olacağız” dedi.

İstanbul: Etkin Haber Ajansı (ETHA) dün hem evleri basılarak hem de eylem takibi sırasında gözaltına alınan editör ve muhabirleri için İHD İstanbul Şubesi’nde bugün bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya yurtsever ve devrimci basının yanı sıra HDK ve ESP de katılım sağladı.

Toplantıda ilk olarak İHD İstanbul Şubesi adına Bekali Turnaz bir konuşma yaptı. İnsanların rüyalarında gördüklerini yaşamaya başladığı bir dönemde olunduğuna dikkat çeken Turnaz, “Bir gün öğrenciler alınıyor, profesörler alınıyor, aydınlar alınıyor, siyasetçiler alınıyor. Ses çıkarabilecek hiç kimseyi dışarıda görmek istemiyor” dedi.

Bu gidişatın ne toplum ne de insan hakları açısından karşılık bulmayacağını er ya da geç açığa çıkacağını ve sorumluların karşılık bulacağını vurgulayan Turnaz dünya ülkelerinin, Türkiye’deki hak ihlallerine dönük sessizliğini kınayarak ülkede kişinin kendisini güvende hissettiği hiçbir alan kalmadığını söyledi. Bu sürece sessiz kalındığı müddetçe daha çok acıların yaşanacağını vurguladı.

 

“İstedikleri gibi olmuyor, özgür ve sosyalist basın susmuyor”

ETHA adına basın açıklamasını haber müdürü Derya Okatan yaptı. Ajans editörlerinden Semiha Şahin, muhabirlerden Pınar Gayıp ve Adil Demirci’nin ev baskınları ile, yakınlarına haber vermelerine dahi olanak verilmeden gözaltına alındıklarını belirten Okatan, dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle gözaltılar hakkında bilgi sahibi olamadıklarını söyledi.

“Ancak çok açık bildiğimiz bir şey var ki, AKP iktidarı her türlü baskı ve sindirme politikalarına rağmen susturamadığı özgür basını gözaltı ve tutuklama saldırıları ile susturmaya çalışıyor. Halkın haber alma hakkını engellemeye dönük bu girişimler her defasında başarısız olsa da AKP pes etmiyor çünkü özgürce yazan kalemlerden korkuyor. Çünkü AKP ve Saray, gerçeklerin halka ulaşmasını iktidarının geleceği bakımından son derece tehlikeli buluyor” diyen Okatan, basına yönelik saldırılara ilişkin örnekler verdi. “Bu kadar yoğunlaşmış baskının elbette bir sebebi var; çünkü istedikleri gibi olmuyor, özgür ve sosyalist basın susmuyor” dedi.

 

“Ajansımız biat etmeyen sosyalist basın geleneğinin takipçisi”

ESP üyelerinin dün Kadıköy’de 1 Mayıs bildiri dağıtımını takip eden ETHA muhabiri Ömer Akın’ın darp edilerek gözaltına alındığını ve bir hafta süreyle gözaltında tutulması kararı olduğu bilgisini veren Okatan, ajansın ilk kez böylesi bir saldırı ile karşı karşıya kalmadığını ve gözaltı, tutuklama, engelleme, sansür, kapatma saldırılarının daha önce de yaşandığını hatırlattı.

Okatan “Ajansımız Etkin Haber Ajansı, asla biat etmeyen sosyalist basın geleneğinin takipçisidir. Bu ülkede kurşunlarla susturulamayan özgür Kürt basınının siper yoldaşıdır. Hakikati halklara ulaştırmak için iktidarlara biat etmeyen, kalemini ezilenlerin itiraz, talep ve özlemlerinden, gerçeğin yolundan ayırmayan bir geleneğin izindeyiz. AKP öncesindeki iktidarlara biat etmediysek, AKP’ye de etmeyeceğiz” dedi.

 

“Kazanan biz olacağız”

“İktidarlar gelip geçicidir, kalan ise gerçek ve gerçeğin takipçileridir. Geleceğe kalan da biz olacağız. AKP/Saray’ın şimdilik son dalga saldırısını da ezilenlerin dayanışması ile boşa çıkartacağımızı biliyoruz” diyen Okatan gazetecilere özgürlük istedi, “Biat etmeyeceğiz, gerçeğin peşinden gideceğiz. Okurlarımızın, takipçilerimizin dayanışması ile kazanan biz olacağız” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

“Biz buna alışmayacağız”

Dosyaya dair bilgi veren avukat Gülhan Kaya, “OHAL döneminde olağanlaştırılmaya çalışılan bu hukuksuzluklarla her gün karşı karşıyayız. Biz buna alışmayacağız. Binlerce insan hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmış durumda. İsminaz ve Havva da olduğu gibi Pınar ve Semiha da bu şekilde hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuluyor. Gazetecilerin gözaltına alınmasını muhalif gazetecilere yönelik saldırıdan ayrı olarak görmemek gerekir. Muhalif basın susturulmak isteniyor. Gözaltına itiraz edeceğiz” dedi.

 

{gallery}etha icin basin toplantisi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu