Dünya

Ermenistan’da halk tekrar sokağa çıktı

Ermenistan parlamentosunda Başbakan seçilen Serj Sarkisyan’ın istifasının ardından halk tekrar sokaklara çıktı. Paşinyan’ın protesto eylemlerine devam edecekleri açıklamasının ardından binlerce kişi yine sokaklara dökülerek, iktidara karşı protesto eylemleri tekrar başladı.

H. Merkezi: Ermenistan’da Başbakan vekili Karen Karapetyan ve muhalif lider Nikol Paşinyan arasında uzlaşma sağlanamamasının ardından halk tekrar sokaklara döküldü.

17 Nisan’da Ermenistan Parlamentosu tarafından Başbakan seçilen Serj Sarkisyan 11 gün kendisine karşı devam eden protestoların ardından 23 Nisan’da istifa etmişti.

Ancak protestolar Başbakan Serj Sarkisyan’ın istifasından sonra da dinmedi. Taraflar, 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı anma gününde sessizliğini korurken bugün (25 Nisan) Başbakan vekili Karen Karapetyan ve muhalif lider Nikol Paşinyan arasında yapılan görüşmede uzlaşma sağlanmadı.

 

Eylemciler başbakanlığa Nikol Paşinyan’ın atanmasını talep ediyor

Paşinyan’ın protesto eylemlerine devam edecekleri açıklamasının ardından bugün saat 11’den itibaren binlerce kişi yine sokaklara dökülerek, iktidara karşı protesto eylemleri tekrar başladı.

Protestoların lideri Nikol Paşhinyan binlerce taraftarı ile ve beraber Cumhuriyet meydanından yürüyüşe başladı. Yüzlerce öğrenci derslerini boykot edip yürüyüşe katılıyor. Bazı eylemciler ise sokakları tekrar trafiğe kapatmaya başladılar.

Sokağa çıkan eylemciler iktidardaki “Ermenistan Cumhuriyetçi partisinin(ECP)” iktidardan uzaklaşmasını ve Başbakanlığa Nikol Paşinyan’ın atanmasını talep ediyor. Protestocular “Nikol Başbakan”, “ECP git” sloganları atıyor.

 

Paşinyan, “Rusya ve ABD Büyükelçileri ile görüşeceğiz”

Nikol Paşinyan, resmi Facebook sayfası üzerinden paylaştığı açıklamada, AB elçileri ile görüştüklerini ve yakında Rusya ve ABD Büyükelçileri ile görüşmeye hazırlandıklarını aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu