DünyaGüncel

Ermenistan ordusunu teyakkuza geçirdi, Türkiye ile Azerbeycan ortak askeri tatbikat yaptı

Ermenistan’da ordu ani denetim için teyakkuza geçirildi, Türk ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin başlattığı 'TurAz Kartalı 2020' tatbikatlarında yer alacak F-16 uçakları Azerbaycan’a geldi.

Ermenistan ve Azerbeycan arasındaki sınır gerilimi ve askeri çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar devam ederken, iki devletin ordusu da tatbikatlar yapıyor.

Ermenistan ordusunun olası bir savaşa ne denli hazır olduğunun test edileceği bu denetim, Azerbaycan ile Türkiye’nin ortak tatbikat yaptığı bir döneme denk geliyor.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan her bir birliğin, olası bir savaşa ne raddede hazır olduğunun denetlenmesi için ordunun teyakkuza geçirilmesi emrini verdi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan söz konusu ani denetim esnasında birliklerin birbirleri ile koordinasyonunun test edileceğini, atış talimleri yapılacağını ve tatbikatların operasyonel ve taktik kısımlarının da olacağını söyledi.

Ordudaki bu denetim, Azerbaycan ile Türkiye’nin Azerbaycan topraklarında geniş bir tatbikat yaptıkları bir döneme denk geliyor.

Türk-Azerbeycan ortak tatbikatı 5 Ağustos’a kadar sürecek

Öte yandan Ermenistan’ın ordu tatbikatı gerçekleştirdiği bu dönemde, Türk ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin başlattığı ‘TurAz Kartalı 2020’ tatbikatlarında yer alacak F-16 uçakları Azerbaycan’a geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 uçakları ‘TurAz Kartalı 2020’ ortak askeri tatbikatlarına katılmak üzere Azerbaycan’a geldi.

Tatbikata katılacak F-16 pilotlarına karşılama töreni düzenlendi.

Ortak tatbikatta iki ülkenin askerleri, zırhlı araçları, topçu birlikleri, askeri uçakları ve hava savunma sistemleri yer alıyor. Hava kuvvetlerinin tatbikatı Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah’ta sürdürülecek ve 10 Ağustos’ta sona erecek.

Kara kuvvetlerinin tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan’da 5 Ağustos’a kadar devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu