GüncelManşet

Ermenistan Başbakanı Sarkisyan süren protestolara karşı istifa etti

Ermenistan’ın yeni başbakanı seçilen eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, günlerdir yaşanan protestoların ardından görevinden istifa etti.

H.Merkezi: 17 Nisan’da muhaliflerin protestolarına rağmen Ermenistan’ın yeni başbakanı seçilen eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, görevinden istifa etti.

Sarkisyan, Ermenistan Başbakanlık Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, “Sizlere devletin başı olarak son kez hitap ediyorum. (Protestoların lideri) Nikol Paşinyan haklıydı. Ben hata yaptım. Bu zor durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bu yolların hiçbirine başvurmayacağım. Bu benim tarzım değil. Görevi bırakıyorum ifadelerini kullandı.

Protestoların kendisine karşı olduğunu kabul eden Sarkisyan, göstericilere hitap ederek, “Talebinizi yerine getiriyorum. Ülkemize barış, ahenk ve mantık diliyorum” diye ekledi.

2015 yılında yapılan anayasa reformu uyarınca 9 Nisan’da parlamenter sisteme geçen ve yürütme yetkisini devlet başkanından başbakana veren Ermenistan’da yeni dönemin ilk başbakanı Serj Sarkisyan olmuştu.

Sarkisyan, 17 Nisan’da parlamentoda yapılan oylamada oy çokluğuyla başbakan seçilmişti.

Ermeni muhalifler, Sarkisyan’ın başbakanlığa adaylığını açıklamasının ardından 13 Nisan’da başkent Erivan’da gösterilere başlamıştı. Protestocuların lideri ve muhalif milletvekili Nikol Paşinyan, başsavcılık ve yargıtay binalarının ablukaya alınması çağrısı yapmış ve “Kadife Devrim” ilan etmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu