Güncel

Ermeni Taburu, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan sürece dair açıklama yaptı

Rojava’daki Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu, son haftalarda Ermenistan'a yönelik saldırılarla ilgili açıklama yayınladı.

Proleterya Partisi’nin yayın organı tkpml.com sitesinde yer alan habere göre Rojava’da yaşayan Ermenilerin kurduğu Şehid Nubar Ozanyan Ermeni Taburu, “TC, Ermeni Düşmanlığına ve Osmanlı Hayallerine Devam Ediyor” başlıklı açıklamada Azerbaycan’ın 12 Temmuz’dan itibaren Ermenistan sınır köylerine yönelik saldırılarını artırarak sürdürdüğünü söyleyerek “Tarihsel düşmanlık ve husumet devam ediyor. Yıllardır süren ve iki ülke arasında yaşanan gerginliğin arkasında provokasyon ve saldırı tehdidinden bir an olsun vazgeçmeyen AKP-MHP faşist yönetimi de bulunmaktadır. Gerek faşist R.T. Erdoğan gerekse Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuya ilişkin basına yaptıkları; “Yapılanların bedelini ödeyecekler. Kardeşlerimizin kanı akmayacaktır” türünden açıklamalarda açıkça göstermektedir ki Azerbaycan’ın saldırılarının arkasında faşist AKP-MHP yönetimi vardır” tespitinde bulundu.

AKP-MHP faşist yönetiminin, bütün komşularıyla düşmanca ilişkiler içinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, başta AKP-MHP’nin Kuzey Doğu Suriye topraklarına Irak Kürdistanı’na, Libya’ya yönelik işgal ve ilhak saldırılarıyla yeni Osmanlıcılık hayalini gerçekleştirmeye çalıştığı ifade edildi.

Ermeni Taburu’nun açıklamasında sürece dair şu tespitlerde bulunuldu:

“Son olarak Azerbaycan yönetimini askeri ve siyasi olarak destekleyerek Ermenistan’a yönelik provokasyon ve tehditlerini artırması, TC devletinin komşularına yönelik izlediği temel politikanın bir devamıdır. Tarihsel Ermeni düşmanlığından bir an olsun vazgeçmeyen TC devletinin Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan sorunlarda tarafsız olması beklenebilir mi?

Bizler Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Bölgesi’nde kendi halkını savunmak amacıyla kurulmuş olan Şehit Nubar Ozanyan Taburu olarak TC devletinin ırkçı, şoven, saldırgan ve işgalci politikalarına karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Kürt-Arap-Süryani-Asuri-Ermeni halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz. TC devletinin komşularına yönelik provokasyonlarına, işgal saldırılarına karşı olduğumuzu, olası bir savaşın Ermeni, Azeri halkları olmak üzere tüm bölge halklarına büyük zarar vermekten başka bir getirisinin olmayacağının altını çiziyoruz. TC devletinin Kürt-Arap-Ermeni-Süryani-Asuri düşmanlığını lanetliyoruz…”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu