GüncelManşet

Ermeni Soykırımı Tünel’de anılacak

1915’de Ermeni soykırımında yaşamını yitirenler, yarın saat 19.15’de Beyoğlu Tünel’de anılacak. 7 yıl önce 24 Nisan günü katledilen Sevag Balıkçı da mezarı başında anılacak.

H.Merkezi: Ermeni soykırımının üzerinden 103 yıl geçti. Hala kapanmayan yara için yarın çeşitli anma etkinlikleri yapılacak.

1915 Ermeni soykırımı, 24 Nisan günü Ermeni halkının önde gelen isimlerinin sürgün edilmesiyle başladı. Sonrasında 1,5 milyon Ermeni katledildi.

Ermeni soykırımının başlangıç yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’da (yarın) çeşitli anma etkinlikleri yapılacak.

“103 Yıl Oldu: Yüzleşin!” şiarıyla yapılacak anma etkinliklerinin ilki saat 12.00’da, 1915’te Ermenilerin tutulduğu hapishane olan Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde gerçekleştirilecek.

Saat 19.15’de ise Beyoğlu Tünel’de soykırım kurbanları için oturma eylemi yapılacak.

Sevag Balıkçı anması için çağrı

Bir 24 Nisan’da zorunlu askerlik yaptığı kışlada bir asker tarafından öldürülen Sevag Balıkçı da yarın mezarı başında anılacak.

Nor Zartonk, anmaya ilişkin şu çağrıyı yayımladı: “Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla ‘kazara’ öldürüldü. Aramızdan alınışının 7. yılında hala ırkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, soykırımlara nefret cinayetlerine hayır demek için, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için 24 Nisan Pazartesi günü saat 15.00’da Şişli Ermeni Mezarlığında onu anacağız, onu bizden alanlardan hesap soracağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu