DünyaGüncel

Ermeni gazeteci Kassargian, ‘500 Ermeni militan’ın Karabağ’a gittiği iddiası doğru değil’

Suriye’de yaşayan Ermeni gazeteci Sarkis Kassargian, bu tarz iddiaların Türkiye'nin savaşa doğrudan müdahalesini sağlamak için ortaya atıldığını belirtti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü Savunma ve Güvenlik Politikaları Koordinatörü olan Eski Özel Kuvvetler Alay Komutanı Emekli Albay Mithat Işık, Ermenistan’ın Suriye ve Lübnan’da yaşayan 500 kadar Ermeni militanı savaşmak üzere Karabağ’a getirdiğini, bunları olası bir gerilla savaşında kullanmak istediğini ileri sürmüştü.

Işık’ın bu iddiaları Suriye’de yaşayan Ermeni gazeteci Sarkis Kassargian, bu tarz iddiaların Türkiye’nin savaşa doğrudan müdahalesini sağlamak için ortaya atıldığını belirtti.

“Öyle bir şey olsa bu tür bilgiler Halep’te Türk istihbaratına ulaşırdı”

Söz konusu iddiayı Independent Türkçe, Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan ve ailesi Kahramanmaraş’tan bu ülkeye zorla göç ettirilen Ermeni gazeteci Sarkis Kassargian’a sordu.

Kassargian, Işık’ın dile getirdiği iddianın bir dayanağının olmadığını ve bunu destekleyecek bir raporun bulunmadığını öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Her şeyden önce savaştan sonra Suriye ve Lübna’da Ermeniler çok azaldı. Birçoğu farklı ülkelere gitti. 500 kişinin gitmesi yalnızca hissedilir, bilinir olmakla kalmaz bu kadar insanın bir anda olmaması Ermeni cemaatinde bir fark yaratırdı. Suriye’den değil 500, 200 Ermeni bile gitse onu yalnızca Ermeni cemaati değil, bütün bölge hisseder. Çünkü küçük bir cemaatten bahsediyoruz. Her ölen savaşçının ölüm haberi hızla yayılırdı. Bugün Ermenilerin en yoğun yaşadığı yer Halep, Türk istihbaratının faaliyet alanında. Şehrin hemen yakınında TSK’nın gözlem noktaları var.  Öyle bir şey olsa bu tür bilgiler Türk istihbaratına da ulaşırdı. Tamamen havada asılı kalan bir iddia.

“PKK militanları Karabağ’a gitmedi”

Kassargian, Ermenistan’ın Karabağ’a PKK’li militanları getirdiği iddialarının da gerçekle örtüşmediğini iddia ederek, şunları ileri sürdü:

Türk istihbaratı, nasıl Halep’te etkiliyse Kuzey Irak’ta da etkili. Böyle bir durum olsa bunu belgelerlerdi. Ermenistan ile PKK arasında bir bağlantı yok. Ayrıca Kürtlerle Ermenistan’ın o kadar da iyi ilişkileri yok. Bugün Erbil yönetimi ile Ermenistan’ın ilişkisi yok ama Türkiye’nin iyi ilişkileri var.

“Bu iddialar doğrudan müdahaleye zemin için ortaya atılıyor”

Kassargian’a göre PKK’nin Karabağ’a yerleşerek Ermenilerin yanında savaştığı iddiası Azerbaycan’ın 1990’lı yılların başındaki savaşta olduğu gibi olası bir mağlubiyet yaşaması halinde Türkiye’nin savaşa doğrudan müdahalesini sağlamak için ortaya atıldığını öne sürdü.

Kassargian, Türkiye’nin uluslararası kamuoyuna karşı Karabağ’da PKK’den kaynaklanan bir güvenlik sorunu yaşadığı iddiasını ortaya atabileceğini öne sürdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu