Güncel

Enternasyonal Büro’dan İran’daki Haft Tappeh direnişinin 50. gününe dair açıklama

TKP-ML EB: "Yaşasın, grevlerinin 50. gününde İran’daki işçilerinin bağımsız mücadelesi!" başlık bir açıklama yaparak, grevlerinin 50. gününde İran’daki Haft Tappeh şeker kamışı işçilerinin mücadelesini selamladı.

Proletarya Partisi Enternasyonal Büro 3 Ağustos günü 50.direniş gününe giren İran’daki Haft Tappeh şeker kamışı işçilerinin mücadelesini selamlayan bir açıklama yaptı.

tkpml.com adlı sitede yer alan açıklamada, “Bugün dünya, işçilerin ve diğer emekçilerin varlığını tehdit eden kapitalist sisteme karşı direnişi ve mücadelesinde yeni bir artışa tanık oluyor. Direniş ve mücadele her yerde yoğunlaşıyor ve tüm kıtalarda hızlanıyor. Onlarca yıldır emperyalist rekabetlerin, bölgesel savaşların ve gerici ve otoriter rejimlerin tahakkümünün kanlı sahnesi olan Ortadoğu’da, kötüleşen yaşam koşullarına rağmen, Corona virüsün yayılmasının ardından her yerde mücadele ve direniş çığlıkları duyuluyor. İşgal altındaki Filistin’den Lübnan’a; Irak, İran ve Türkiye’ye kadar kitlelerin kitlesel direnişi, bölgede sessizlik ve istikrar isteyen emperyalist güçlerin ve hizmetkarlarının hayallerini ve isteklerini hüsrana uğrattı. Bunun açık bir örneği, İran’daki Haft Tappeh işçilerinin kahramanca direnişi ve grevidir.

Bu yılın 3 Ağustos sabahı şafak vakti, İran’ın güneybatısındaki Shousha şehrinde bulunan Haft Tappeh Şeker Kamışı Fabrikası’nın 4.500 bağımsız ve militan işçisi, ödenmemiş ücretleri ve gasp edilen hakları için başlattıkları grevin 50. gününe girdiler. İşçilerin mücadelelerinin hedefinde aşağıdaki talepler bulunmaktadır” şeklinde başladı.

Açıklamada talepler şu şekilde sıralandı;

4 aylık ödenmemiş ücretlerini almak; yozlaşmış fabrika sahiplerinin soruşturulması, hapsedilen tüm işçilerin koşulsuz serbest bırakılması; işten çıkarılan tüm işçilerin işe iadesi ve en önemlisi ve ana talep olarak Haft Tappeh Şirketi’nin hükümet tarafından özelleştirilmesi politikasının kaldırılması ve tamamen sonlandırılmasıdır.

Bu, Haft Tappeh’in militan ve bağımsız işçilerinin son iki yıldaki ikinci büyük grevidir. Haft Tappeh’deki son militan grev, İslam Cumhuriyeti’nin temellerini sarsan yoksul kent halkının yaygın ve ülke çapında protesto gösterilerinin başlangıcında gerçekleşti. Aralık 2017 ve Ocak 2018’de, ülke çapında 90’dan fazla şehir, İslam Cumhuriyeti gerici rejiminin “kemer sıkma” önlemlerine ve fiyat artışlarına karşı ayaklandı.

Yüzlerce kişi tutuklandı. Ülkenin farklı bölgelerinde aylarca süren aralıksız protestolardan sonra, Kasım 2019’da kitlesel ayaklanmayla yeni bir fırtına dalgası gerici rejimi tekrar sarstı. Bu kez 190’dan fazla şehir, yoksul ve yoksun kentli kitlelerin yaygın ve uzun vadeli ayaklanmalarına ve direnişine sahne oldu.

50. direniş ve mücadele gününe giren Haft Tappeh Şeker Kamışı işçilerinin militan grevi, İslam Cumhuriyeti rejimi tarafından kontrol edilen bir ülkede “kalp krizine” benzer bir duruma karşılık geliyor.

Ve bu, dünyadaki korona virüs salgını yönetimi ve kontrolünün en kötü yönetildiği bir ülkede gerçekleşiyor. Bununla birlikte, militan işçiler Susa şehrinin sokaklarında yürümeye devam ediyor, 50 santigrat dereceye kadar çıkan sıcağa dayanıyor ve Susa halkının ve ülkenin dört bir yanındaki yaygın desteğin tadını çıkarıyorlar.

Açıklamada, “Bu arada rejim, baskı politikasını protestocu işçileri ve ailelerini tehdit ederek devam ettiriyor. Rejim, baskı politikasını ülke çapındaki işçi mücadelelerine karşı benzeri görülmemiş bir şekilde sürdürüyor.

Birçok işçi uydurma suçlamalarla tutuklandı, uzun hapis cezalarına çarptırıldı ve hapse gönderildi. Haft Tappeh ve Ahvaz Çelik Fabrikaları da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerdeki liderler ve sözcüler alakasız suçlamalarla tutuklandı ve birçoğu hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra işten atıldı. Bu insanlar arasında Haft Tappeh Şeker Fabrikası’dan işçi temsilcisi İsmail Bakhshi ve Ahvaz Çelik Sanayii’nin militan işçilerinin temsilcisi Meysam Al-Mahdi ve uzun hapis cezaları alan eden diğer işçi temsilcileri de var” denildi.

Açıklamada, “Bu fırsatı değerlendirerek Haft Tappeh’in militan işçilerinin mücadelesini selamlıyoruz.  Kalıcı ve ilham verici direnişlerinin 50. gününde, dayanışma ve desteğimizi ilan ediyoruz. Türkiye’deki işçi ve emekçi kitleler adına, İran’ın işçileri ve diğer emekçi kitleleri ile birliğimizi ilan ediyoruz. İran ve Türkiye’deki gerici rejimlerin uğursuz işbirliğini ve iki ülke halkının ve bölgedeki diğer ülkelerin kitlelerine karşı baskısını kınıyoruz.

Faşist Türk devleti tarafından İran’daki zulümden kaçan militan İranlı mültecilerin Türk makamları tarafından İran’a teslim edilmesini kınıyoruz. İran’da Kasım 2019 protestolarına karışmakla suçlanan ve Türk yetkililer tarafından tutuklanarak İran rejimine teslim edilen ve de ölüm cezasına çarptırılan üç genç militan Amirhossein MoradiMohammad Rajabi ve Saeed Tamjidi davası için hem gerici hem de faşist rejimleri kınıyoruz” şeklinde sözler ifade edildi.

Açıklamada, “İşçi sınıfı içinde derin bağlarla ortaya çıkan gerçek proleter partiler seralarda, soyutta ya da internette kurumlar olarak ortaya çıkmazlar. Sadece işçi sınıfının mücadelelerinin sıcaklığında oluşturulabilir ve günlük mücadelelere doğrudan katılım ve devrimci teorilerin sınıf mücadelesine katılan işçilerin pratiğine enjekte edilmesi ile sertleştirilebilirler.

Tüm yoldaşlarımıza ve kardeş partilere çağrımızdır. Bölge halklarının haklı mücadelelerine hizmet etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmak için el ele vermeli ve bu hassas ve acil ihtiyaçları birlik ve dayanışma ile karşılamalıyız. Ortak sorunlarımızı çözmek ve kitlelere hizmet etmek için çözümler bulalım. Devrimci kitleler emperyalizmin boyunduruğundan ve baskısından kurtulmak için mücadele ediyorlar.

Kapitalizm kendi mezar kazıcısını yarattı. Sadece proletarya ve öncüsü, ezilen kitlelerin mücadelelerini örgütlemek, birleştirmek, önderlik etmek, burjuvazinin devlet mekanizmasını parçalamak ve emperyalizmin bütün saldırılarını sona erdirmek için devrimci çabayı yönlendirmek gibi tarihi bir misyona sahiptir” denildi.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu