DünyaGüncel

Enternasyonal Büro: Hindistan’daki Militan Çiftçilerin Ve Tarım İşçilerinin Haklı Mücadelesiyle Dayanışma İçindeyiz

Hindistan'da uzun süredir devam eden köylü direnişi ile ilgili bir açıklama yapan Enternasyonal Büro, "Hindistan’daki Hintli köylülerin mücadelesi ezilenlerin dünya çapındaki mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır" dedi.

https://www.tkpml.com‘da yer alan habere göre, Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist’e bağlı Enternasyonal Büro, Hindistan’da devam eden köylü direnişine ilişkin bir açıklama yayımladı.

“Devrimci dayanışmamızı ve desteğimizi, Modi liderliğindeki Hintli yönetici sınıfların hükümeti tarafından dayatılan gerici ve halk karşıtı yasaların yürürlükten kaldırılmasına karşı mücadelelerinde kararlı bir “halkların birleşik gücü” olarak bir araya gelen militan köylüler ve tarım işçilerine iletiyoruz.” sözleriyla başlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Protestolar, açgözlü finans kapitalin ve şirketlerin tarım sektöründeki etkisinin yayılmasının önündeki tüm yasal engelleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış üç yasanın çıkarılması beklentisiyle, 2020 yılının ağustos ayı ortalarında Kuzey Hindistan’da başladı. Eylül 2020’de Modi Hükümeti, protestoları görmezden gelip parlamentodaki çoğunluk konumunu kullanarak, üç yıkıcı yasa tasarısını zorladığı parlamento prosedürlerini atlatarak geçirdi. Bu tartışmalı yasa tasarıları, 1995 yılında imzalanan Hindistan-DTÖ anlaşmalarının tarım sektörünü de kapsayacak şekilde genişletilmesinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Bu, Hindistan tarım endüstrisinin yerel ve uluslararası finans kurumlarına daha fazla sömürü ve talan etmek için toptan devri anlamına gelebilir.

Bu halk karşıtı faturalara öfkelenen on binlerce çiftçi, özellikle de kuzeydeki Pencap eyaletinde, -neredeyse üç aydır boş yere protesto ettikten sonra-, 26 Kasım 2020’de başkent Yeni Delhi’ye yürüyüşlerine başladı. Gerici Modi hükümeti, tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla donanmış, barikatlar, jiletli teller ve çiftçilerin şehir merkezine yolculuğunu engelleyen başkentin sınırlarında otoyollara kazılan derin hendeklerle korunan paramiliter birlikleri konuşlandırarak karşılık verdi. Militan çiftçiler, şiddetli girişimleri savuşturdu ve yetkililerin kaba kuvvetine karşı haklı zeminlerini korudu.

Protestolar o zamandan beri tüm ülkeye yayıldı ve bugüne kadar Hindistan’da çiftçilerin şimdiye kadarki en büyük kitlesel seferberliğini temsil ediyor. Şu anda, tahmini 500.000 köylü çiftçi ve tarım işçisi şehrin çevresinde kamp kurmuş durumda. 32 çiftçi ve işçi sendikasından oluşan bir ittifakın önderliğindeki tarihi protesto, topluluk mutfakları, halk kütüphaneleri, film gösterimleri ve siyasi toplantılar için platformların bulunduğu yaklaşık 20 km’lik bir kamp alanına dönüştü.

Şimdiye kadar 90’dan fazla kişi protestolarda öldü. Bazıları soğuktan öldü, bazıları siyasi bir açıklama olarak protesto amacıyla intihar etti.”

 “Tüm baskılara rağmen militan çiftçiler mücadelelerine devam ediyor”

Köylü çiftçilerin militan protestolarının yükselişi ve direnci ve bunun ülke geneline yayılmasının, Modi hükümetine ve Hindistan’daki işçi sınıfına ve diğer emekçi kitlelere yönelik kılık değiştirmemiş saldırılar olarak gerçekleştirilen “böl ve yönet” politikaları için önemli bir darbe olduğuna dikkat çekilen açıklamada, görev süresi boyunca, Hindutva faşizminin bayrağını dalgalandıran Modi’nin, sosyal bölünmeyi ve toplumsal şiddeti ağırlaştıran birçok gerici önlemi hayata geçirdiğinin altı çizildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Hintli yönetici sınıflar Hindistan’ın bugün dünyadaki “en büyük demokrasi” olduğunu iddia ederken, hükümete karşı her türlü protestoya karşı en acımasız baskıyı uyguluyorlar. Silahsız köylü çiftçilere ve protestoculara fiziksel olarak saldırmak ve gaddarca davranmak için hükümeti destekleyen Hindutva faşist haydutlarını serbest bıraktılar. Rejim, protestoların özellikle son üç haftasında Yeni Delhi ve çevresine internet ve mobil erişimi kesti…

Yine de tüm baskılara rağmen militan çiftçiler mücadelelerine devam ediyor. 18 Şubat 2021’de, ulusal protesto gününü ve tren istasyonlarındaki işgallerle, mücadelelerini sürdürmedeki kararlılıklarını ifade etmeye çağıran başka protestolar başlattılar.

Hintli köylülerin bu tür gerici politikalara karşı bugün verdiği mücadele, direnişin boyutu ve genişliği bakımından emsalsizdir. Ancak bu yeni bir fenomen değil. Hindistan’da büyük ölçüde küçük çiftlik ve geçimlik tarımdan oluşan tarım sektörü, nüfusun %50’sinden fazlası için gelir kaynağıdır. Bu nedenle köylüler hem Britanya doğrudan yönetimi sırasında hem de iktidarın Hint egemen sınıflarına geçtiği 1947’den beri egemen sınıfların bu tür gerici entrikalarına karşı her zaman duyarlı olmuştur.”

Dayanışmamızı Hindistan’daki köylü hareketinin haklı mücadelesiyle iletiyoruz”

Hindistanda her fırsatta ve her girişimde, egemen sınıfların halkın militan direnişiyle karşı karşıya kaldığının belirtildiği açıklamada, Hintli gericilerin “Yeşil Av Operasyonu” olarak gizlenen maden kaynaklarını yağmalamak hedefiyle kabile topraklarını müzayedeler yapmak için tasarlanmış politikalarının, ne de “Indian Walmart”a mega-mağazanın açılması veya yerel ve Bay Modi hükümeti tarafından geçirilen son üç tasarı ile kolaylaştırılan tarımdaki uluslararası finans kapitalin, devrimci dönüşüm için çoktan gecikmiş, yozlaşmış, çökmekte olan ve gerici bir sistemin krizini çözebileceğinin altı çizildi.

Açıklama şu şekilde sona eriyor:

“Hindistan’daki Hintli köylülerin mücadelesi, emperyalizme ve gericiliğe karşı işçilerin ve diğer ezilenlerin dünya çapındaki mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sömürgeciliğe ve emperyalist tahakküme karşı ve bir halkın demokrasisi için mücadelesinde Hindistan uzun ve şanlı bir tarihe sahiptir. Hindistan’da haklı mücadelelerinde böylesi militan gelenekleri sürdüren köylüler, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm ezilen ve proleter güçlerin desteğini, dayanışmasını ve sempatisini çekeceklerdir. Onların ısrarlı mücadelesi, şüphesiz Hindistan’da ilerici demokratik ve komünist güçlerin devam eden devrimci mücadelelerine katkıda bulunacak ve bunları genişletecektir.

Hindistan’daki tüm işçilerin ve diğer ezilen halkın devrimci mücadelesiyle omuz omuza duruyoruz.

Dayanışmamızı Hindistan’daki köylü hareketinin haklı mücadelesiyle iletiyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu