Güncel

Enternasyonal Büro: “Bize ekmek yoksa, zenginlere de huzur yok!”

Proletarya Partisi Enternasyonal Büro: Kolombiya’da yaşananlar gelecekte dünya çapında yaşanacakların kısa bir fragmanı olarak görülmeli ve halkın onurlu duruşu dünya halklarına örnek olmaktadır.

Proletarya Partisi’ne bağlı Enternasyonal Büro, koronavirüs kaynaklı ölümlerin yüzde 30’unun yaşandığı Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya’da halkın, kendisine dayatılan koşullara yönelik isyanını selamlayarak, Kolombiya halkının yanında, dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

tkpml.com sitesinde yer alan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Faşist Kolombiya devleti ve Iván Duque’nin hükümeti, salgın karşısında bırakalım yeterli önlemleri almayı, nüfusun çoğunluğunu yoksullaştıracak bir vergi reformu olan ‘Dayanışmanın Finansmanı Yasası’ taslağı hazırladı. Halkla alay edercesine “Sürdürülebilir Dayanışma” olarak da adlandırılan bu reformla, Kolombiya devleti alt ve orta sınıflar için maaş ve gıda vergilerini artırmayı ve büyük şirketlerin gelirlerinden alınan vergileri ise düşürmeyi amaçlıyordu.

Iván Duque’nin bu adımı, virüs karşısında yapayalnız bırakılan, açıklık ve yoksullukla terbiye edilmeye çalışılan Kolombiya halkına yönelik açıktan öldürücü bir sınıfsal saldırıyı içeriyordu” denildi.

Yapılan açıklamada, “Kolombiya halkı, kendisine yönelen bu saldırıya cesurca karşı koydu. 28 Nisan’da ulusal çapta genel grev çağrısı yapıldı. Çağrıya milyonlarca işçi, köylü, genç, kadın ve LGBTİ+; işsiz, sanatçı, emekli yanıt oldu. Halk sokaklara çıktı, meydanları doldurdu ve barikatlar kurdu. Kolombiya devleti ve Iván Duque rejimi, halkın bu onurlu başkaldırısına saldırdı. Onlarca kişi katledildi, yüzlerce kişi yaralandı, işkence gördü, tecavüz edildi ve tutuklandı.”

Halkın isyanında sömürgecilerin heykellerinin de hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada “Kolombiya halkının isyanının kitleselliği, militanlığı ve yaygınlığı, kendisine yöneltilen saldırılarla doğru orantılıdır. Halka yaşatılan işsizlik, yoksulluk, açlık ve kötü yaşam koşulları karşısında askeri bütçeye dönük yüksek harcamalar ve Iván Duque rejimi ve yandaşlarının lüks yaşamları arasında derin bir uçurum vardır. Halk kendisine dayatılan bu yaşam koşullarına karşı mücadele ediyor”denildi.

“Kolombiya’da yaşananlar gelecekte dünya çapında yaşanacakların kısa bir fragmanı olarak görülmeli ve halkın onurlu duruşu dünya halklarına örnek olmaktadır” denilen açıklama, Kolombiya halkının isyanıyla dayanışma dileklerini ileterek, Iván Duque rejimini, kınayarak son buldu” denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu