Emek

Emekli-Sen; AİHM’deki dava sonuçlansın!

İstanbul: Emekli-Sen İstanbul şubeleri bugün AİHM’e giden sendiklarının kapatılma davalarının öne alınması için Taksim Tramvay durağında toplandı.

“AİHM gecikmiş adalet adalet değildir” yazılı pankart açan ve “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Sendika hakkımız engellenemez” vb. dövizlerle “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganları attı.

İstanbul: Emekliler, polisin kurduğu barikata tepki göstererek, sokak aralarının ve önlerinin yüzlerce polisle çevrilmiş olmasını protesto ettiklerini söyleyerek sözlerine başladı.

Yıllarca bu ülkede emek harcadıklarını, yıllarca vergi verdiklerini, karşılığında “ileri demokrasi” adı altında polisin yürüyüşlerinin engellediğini vurgulayan Emekli-Sen üyeleri, bu faşizan tavrı protesto ettiklerini ve en demokratik haklarınının engelldiğini belirtti.

Ardından basın açıklaması okundu. Açıklamayı Aksaray Şube Başkanı Rahime İldemir Bayrak okudu.

İldemir, Emekli-Sen’in 1995 yılında emeklilerin haklarını savunmak için kurulduğunu, herkesin sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkını olduğunu hatırlatarak sendikalarının birçok defa kapatmaya maruz kaldığını belirtti.

Açılan davaların 12 Eylül 1980 darbesinin karanlık dönemini yansıttığını belirten İldemir, iç hukuk yollarının tamamlanması ile AİHM’e taşınan davanın bir an önce sonuçlanmasını talep ettiklerini belirtti.

Emekliler ardından AİHM’e göndermek üzere dilekçelerini PTT aracılığıyla göndermek istedi.

Ancak polis pankartsız da olsa üzerlerindeki önlüklerle PTT’ye gidemeyeceklerini söyleyince bir süre tartışma yaşandı.

Emekli-Sen üyeleri daha sonra PTT önünde toplanarak dilekçeleri gönderdiler ve eylemlerini sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu