Güncel

Amed’ten 1 Eylül mitingine çağrı

Amed’te Emek ve Demokrasi Güçleri “Barış Hemen Şimdi” şiarıyla “otoriter yönetime karşı demokratik yönetimi, savaşa karşı barışı haykırmak için tüm halkımızı İstasyon Meydanı'na çağırıyoruz" dedi.

H. Merkezi: 1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla “Barış Hemen Şimdi” şiarı ile emek ve demokrasi güçleri öncülüğünde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda miting gerçekleşecek.

Yapılacak miting öncesi 1 Eylül Tertip Komitesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri İmam Taşçıer, Selçuk Mızraklı ve Semra Güzel katılırken, HDP il yönetimi de toplantıda yer aldı.

Kürtçe ve Türkçe okunan metnin Kürtçe’sini okuyan İHD Şube Sekreteri Yüksel Acar açıklamasında, 2’nci Dünya Savaşı sonrası Ortadoğu’da kurulan baskı rejimlerinin ve diktatörlerin açık bir şekilde desteklenerek bölgesel savaş, katliam, soykırım, asimilasyon ve sömürü politikalarının yaygınlaştırıldığını belirtti.

Ülkede çatışma, gözyaşı ve ölümlerin hiç eksilmediğine işaret eden Acar, “40 yıldır ülkemizde devam eden çatışma sürecinde on binlerce insan hayatını kaybetti. Anne, babaların, kardeşlerin ve evlatların yüreğine ateş düştü, ağıtlar hiç dinmedi. Bugün bakıldığında çatışmalı geçen bu 40 yıllık sürede savaşta kazanan tarafın olamayacağı, toplum adına başarı değil kayıp, ilerleme değil gerileme olduğu net bir şekilde görülmektedir. Diğer yandan şuan Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin bu çatışmalı ortamla birebir ilişkili olduğu herkes tarafından kabul görmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

“Tarihin çöplüğüne karışan savaş iktidarlarının sonunu unutuluyor”

Kürt sorununun çözümü için atılan kısa vadeli çekingen adımlarla sağlanan kısa süreli çatışmasızlık ortamının halk tarafından büyük destek gördüğünü vurgulayan Acar, şunları kaydetti:

“Toplum tarafından onaylanan bu kısa süreli çatışmasızlık ortamı barışa dair halkların umutlarını büyüttü. 2015’e kadar devam eden çatışmasızlık ortamı sonrası toplum yine bir anda savaş ve kaos içerisine çekildi. Yüzlerce insan hayatını kaybetti. Cenazeler günlerce sokakta kaldı, şehirler yıkıldı, tarih yok edildi. Daha önce denenmiş savaş politikalarını bir çözüm olarak sunup savaşı halka dayatarak 40 yıllık ateşi harlayan AKP-MHP ittifakı tarihin çöplüğüne karışan savaş iktidarlarının sonunu unutmaktadır.”

 

1 Eylül mitingine çağrı: “Barış ortamının tek sağlayıcısının halk olduğunu belirtiyoruz

Emek ve demokrasi güçleri olarak AKP hükümetine ve TC’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen Yüksel taleplerini şu şekilde sıraladı:

 “Sahih olun, gerçekleri görün, Türkiye’nin barışı ve huzuru için savaş politikalarından vazgeçin. Operasyonları durdurun, görüşme ve müzakere ortamı sağlayarak çatışmalara son verin. Bizler bu gidişata dur demenin anahtarının barıştan geçtiğine inanıyoruz ve barış ortamının sağlanması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu temelde, çocuk ve gençlerin ölmemesi, tecride son verilmesi ve hasta tutukluların serbest bırakılması, doğanın talan edilmemesi ve ormanlarımızın yakılmaması, çocuklarımızın barış ve huzur içinde, ana dili ve kendi kültürleriyle büyümesi için ‘Barış Hemen Şimdi’ şiarı ile barış ortamının tek sağlayıcısının halk olduğunu belirtiyor, otoriter yönetime karşı demokratik yönetimi, savaşa karşı barışı haykırmak için tüm halkımızı İstasyon Meydanı’na çağırıyoruz”

 

Kaynak: Jinnews

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu