Güncel

Elmalı’da Kürt aileye ırkçı saldırıya jandarma: Nöbetinizi tutamayız

Elmalı’da kalabalık bir grubun ırkçı saldırısına maruz kalan Mardinli Kurğa ailesi, köyü terk etmek zorunda kaldı.

Manavgat’a başlayan yangından dolayı Antalya’nın Elmalı ilçesinde Kürtlerin yoğun yaşadıkları yerlere saldırılar gerçekleşiyor.

Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Bayralar Köyü’nde yaşayan Kurğa ailesi, 300 kişilik ırkçı bir grubun iki gündür saldırı ve tehditlerine maruz kaldıktan sonra köyü terk etmek zorunda kaldı.

Jandarma aileye, “burada sizin nöbetinizi tutamayız” açıklaması yaptı.

Aileden Servet Kurğa, iki gündür ırkçı bir grubun saldırısına uğradıklarını belirterek, “Dün gece saat 00.00’da bize saldırdılar. Patronumuzun burnu ve kaburgası kırıldı. Bize, ‘Siz Kürtsünüz, bizim topraklarımızı terk edin’ dediler. Bugün de gelip bize saldırdılar. Şuanda jandarma gözetiminde köyden çıkarılıyoruz. Hiçbir eşyamızı alamadık. Şuanda akrabalarımızın yanına Elmalı’ya gidiyoruz” diye konuştu.

İzmir’de ikamet eden Kurğa ailesinin fertlerinden Mustafa Kurğa ise, ailesine 4 saat sonra ulaşabildiğini, sosyal  medyada dolaşıma giren videonun bugüne ait olduğunu söyledi.

Ailesine 2 gündür ırkçı bir grubun saldırdığını aktaran Kurğa, “Şuanda ailem jandarma gözetiminde köyden çıkarıldı. Akrabamızın yanına gidecekler. Aralarında çocukların da olduğu 16 kişi tahliye ediliyor. Ailemin can güvenliğinden endişe duydum. Halen de endişe duyuyorum” dedi.

Kurğa, olayı şöyle anlattı:

Dün gece yarısı bir grup ırkçı eve baskın yaparak, evdekileri darp ettiler. Olay yerine gelen jandarma aileme ‘Bizim elimizden gelen bir şey yok. Can güvenliğiniz için burayı terk edin’ demişler. Bu grup, aileme, ‘Siz Kürtsünüz sizi burada istemiyoruz. Size yarın akşama kadar süre veriyoruz. Yarın akşam Elmalı’yı terk etmeseniz, sizi ailenizle birlikte yakacağız’ dediler. Bugün de tekrar gelip saldırdılar. 2 kez saldırı yapıldı. Bu kişiler köylüdür ama kendilerine ‘ülkücüyüm’ diyorlar. Köy muhtarı bu olayı kışkırtıyor. Onlar, ‘buradan gidecek’ diyor. Ailem bu saat itibariyle köyü terk etti.

Öte yandan twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Elmalı’ya bağlı bir mahallede saldırıya uğrayan Kurğa Ailesi için Elmalı ilçe Başkanı ve yetkililerle yaptığımız uzun görüşmeler sonucunda bu gece için Ailemizin güvenlik sorunu yoktur. Sabah gerekli tüm görüşmeleri yapacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu