Manşet

Elazığ’da Ali Haydar Yıldız anması

Dersim: Katledilişinin 40. yılında Ali Haydar Yıldız mezarı başında yapılan etkinlikle anıldı. Partizan tarafından düzenlenen etkinlik Parti ve Devrim Şehitlerini Anma Haftası vesilesiyle Elazığ’da Ali Haydar Yıldız’ın mezarı başında gerçekleştirildi.

Anma töreni katledilişlerinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Komutan Ali Haydar Yıldız şahsında tüm parti ve devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunda “ Vartinik’te Bir Köm” şiiri okundu. 

 

“Ali Haydar Vartinik’te kıvılcımı yaktı”

Saygı duruşunun ardından Partizan adına yapılan açıklamada; “Faşizmin hâkim olduğu ülkemiz topraklarında demokratik hak taleplerine dahi devlet tarafından topyekûn bir saldırı söz konusuyken, reformizmin ve dönekliğin dillerden düşmediği bir süreç yaşamaktayız.

Tasfiye rüzgârlarının günden güne hâkimiyetini sağladığı ülkemizde şehitlerimizin anıları kavga şiarımız olmaya devam etmektedir. En somut haliyle bir basın açıklamasına gaz bombalarıyla saldırılması, trafik kazalarına eş değer duruma gelen iş cinayetlerinin varlığı, ardı arkası kesilmeyen kadın katliamlarının yaşatılması geleceği çalınan gençliğin tüm hak arama mücadelesine yapılan saldırılar ve başta Kürt ulusu olmak üzere ezilen azınlık milliyetlere dönük imha inkâr politikaları günbegün devam etmektedir.

Devlet tankıyla topuyla gaz bombalarıyla ve hapishaneleriyle halkımız üzerinde terörünü kesintisiz bir şekilde devam ettirirken devletin bu saldırılarına karşın reformizm bataklığında atılan kulaçlar kurtuluşumuzun adı olamaz. 

Başta devlet terörü olmak üzere ve tasfiyenin bataklığına karşın şehitlerimizin anılarını mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz. Ülkemiz topraklarında da halkımızın kurtuluş bayrağını uzun yıllar sonra göndere çeken öncü kurmayımızın ilk komutanı Ali Haydar Yıldız yoldaş Vartinik’teki kuşatmayı yararak ilk kıvılcımı çakmıştır. Şimdi bize düşen ise bu kıvılcımı yangına dönüştürmektir” denildi. 

Yapılan açıklamadan sonra kitle “Gerillalar Ölmez, Yaşasın Halk Savaşı” sloganını attı. Kitle tarafından hep beraber okunan “Ali Haydar Ölmez” türküsünün ardından sloganlarla anma etkinliği sona erdi.

Anma törenine HDK ve İHD temsilcileri de katılarak destek verdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu