Güncel

Efrin’de 3 bin köylünün akıbeti bilinmiyor

Cizre İnsan Hakları Bürosu, T.C ordusu ve çetelerinin Marate köyünde 3 bin köylüyü bir okulda topladığını ve ardından köylülerin akıbetleri hakkında bilgi edinilemediğini belirtti.

H. Merkezi: Erdoğan’nın dün “Muhtarlar Toplantısı”da Efrin’e dönük söylemlerinin ardından T.C ordusu, top atışları ve hava saldırısı ile birçok Efrinliyi katletti. Efrin kent merkezine dönük saldırılarda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşuyor.

Cizre İnsan Hakları Bürosu, T.C ordusu ve çetelerinin Efrin’e soykırım saldırıları ve yaşanan katliamlara ilişkin yaptığı açıklamada, Efrin merkezin dün akşam saatlerinden itibaren kent merkezinin T.C ordusu ve çeteleri tarafından top atışlarına uğradığı, yaklaşık 100 obüs ve füzenin kent merkezine isabet ettiği bilgisini paylaştı. Ayrıca yaşanan saldırılarda çoğu çocuk ve kadın çok sayıda Efrinlinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı, kentteki yapılarda yıkım meydana geldiği belirtildi.

İnsan Hakları Bürosu’nun açıklamasının devamında yoğun göç aldıktan sonra nüfusu 3 bine ulaşan Efrin kent merkezinin 5 km batısında yer alan Marate köyünün yoğun top atışlarına uğradığı, sonrasında T.C ordusu ve çetelerinin köye girerek tüm köylüleri bir okulda topladığı ve köylülerin akıbetleri hakkında herhangi bir bilgi olmadığı kaydedildi.

 

“Hastane yaralıların tedavisine yetişemiyor”

Avrin Hastanesi Başhekimi Dr. Ciwan Mihemed’in yoğun bombardımanlar nedeniyle şehit ve yaralı sayısının çok olduğunu, sağlık görevlilerinin yaralıların tedavi edilmesine yetişemediğini kaydettiği bilgisi verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu