Dünya

“Edı bese temel haklarımızı birlikte savunalim!“

H. Merkezi: Almanya’da demokratik hak olan miting, düşünce açıklama ve kültürel etkinliklere ilişkin Alman Hükümeti tarafından gerçekleştirilen saldırı ve yasaklamalara ilişkin Avrupa’da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri ve devrimci-yurtsever örgütler ortak bir açıklama yayımladı.

Avrupa’da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri ve devrimci-yurtsever örgütler ortak bir açıklama yayımlayarak, “Alman devletinin Türk devleti ile olan ilişkilerine bağlı olarak Kürt kurumlarına, devrimci, demokratik göçmen kurumlarına yönelik geliştirdiği miting ve festivallerinde bayrak, sembol, içecek ve yiyecek yasakları, temel insan hak ve özgürlüklerinden yana olan hiçbir kurum ve kişi tarafından kabul edilemez. Demokratik hak ve özgürlükleri yok sayan bu devlet anlayışı ve saldırıları, antidemokratik, ırkçı ve faşist zihniyetin gelişmesine hizmet etmektedir. AfD gibi göçmen karşıtı, ırkçı ve faşist güçlerin Almanya parlamentosuna girmesi bu yüzden bir tesadüf değildir” dedi.

 

Erdoğan, tüm muhalif güçlere karşı yeniden kirli bir savaş başlattı

Türkiye’deki faşist iktidar ve onun halkların üzerindeki zulmüne karşı mücadele eden ve diğer yandan Alman devletinin Türk devleti ile ekonomik, askeri ve siyasi kirli çıkar ilişkilerine dayalı olarak uyguladığı yasaklara ve baskılara karşı Almanya’da da demokrasi mücadelesi verilmesinin gerekli kılındığını belirtilen açıklamada, Erdoğan’ın “7 Haziran 2015 seçim sonuçlarını tanımayarak, HDP’ye, Kürtlere, demokratik ve sosyalist tüm muhalif güçlere karşı yeniden kirli bir savaş başlattı” dedi. Temmuz 2016’dan bu yana, OHAL ve KHK’lerle Türkiye’yi yarı açık bir cezaevine dönüştürdüğü ifade edilen açıklamada, faşizme biat etmeyen onun işlediği suçları onaylamayan herkesi potansiyel suçlu olarak görülmekte olduğu söylendi. Türkiye’de, en asgari hukuk normlarının rafa kaldırıldığı kaydedilen açıklamada, mahkemelerin diktatörün emrini yerine getiren araçlara dönüştürüldüğü dile getirildi.

Kadına yönelik saldırıların ve katliamların, cinsel taciz ve tecavüzlerde artışların yaşandığı belirtilen açıklamada, “Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan 19 yıldan bu yana İmralı adasında dünyada eşi benzeri görülmemiş bir izolasyon sistemi içinde tutulmakta olup, son 1,5 yıldır ise hiç kimse ile görüştürülmeyerek ağırlaştırılmış bir tecride tabii tutulmaktadır. Bu insanlık dışı sistemde hiçbir hukuki, insani kural söz konusu değildir” denildi.

 

“Hak ve özgürlükleri savunma mücadelemizdeki kararlılığımız büyüdü”

Hapishanelerdeki tek tip elbise dayatmasının, işkencelerin ve tecridin, faşizmin devrimci ve muhalif tutsakları rehin alma politikası olduğu kaydedilen açıklamada, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 1 yılı geride bırakan onurlu direnişleri, 250 günü aşan açlık grevleri, Ankara’da her gün polis saldırısı ve gözaltılara rağmen süren Yüksel Direnişi, OHAL kararnameleriyle işinden atılanların hak alma mücadelesini güçlendirmektedir” denildi.

Erdoğan’ın Suriye ve Irak’ta DAİŞ’e karşı etkin mücadele yürüten Kürtlere dönük faşist uygulamaları, soykırım politikaları, Rojava ve Şengal’e yönelik saldırı ve işgal çabaları, PYD, YPG, YPJ düşmanlığı, Ortadoğu’daki tüm halkları tehdit etmekte olduğu söylenen açıklamada, “Diktatör Erdoğan’ın Almanya’ya taşırdığı gerilim, halkları ayrıştırma ve düşmanlaştırma politikası, bugün Merkel iktidarından büyük bir destek bulmaktadır” denildi.

Açıklamada, “Kürt halkı ve kurumları, Türkiyeli, Kürdistanlı ve Almanya’daki diğer devrimci, demokratik örgütlenmeler,  talep, çalışma ve etkinlikleriyle bulundukları toplumsal gerçekliğin demokratik ve özgürlükçü yüzü olmuşlardır” denildi. Merkel Hükümetinin bu durumu tersine çevirerek, devrimci-yurtsever-ilerici kesimleri kriliminalize etme çabasının sonuç vermeyeceğini belirterek, “Tam tersine demokrasi, hak ve özgürlükleri savunma mücadelemizdeki kararlılığımızı daha da büyütmüştür” dedi.

 

“Tüm antifaşist, demokratik kurum ve kuruluşları birlikte mücadeleye çağırıyoruz”

Köln’de Eylül ayında düzenlenen Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde ve 4 Kasım Düsseldorf yürüyüş ve mitinginde getirilen bayrak taşıma, yiyecek, içecek, kitap, cd satış yasakları, Almanya’da demokratik hak ve özgürlüklerin ayaklar altına alınmasının yeni bir örneği olduğu söylenen açıklamada, “Kürtleri, demokratik kitle örgütlerini cezalandırma çabası olan bu saldırıların karşılığını ve Erdoğan-Merkel işbirliğini, Alman silah tekeli Rheinmetall’in Türk devletiyle yaptığı 7 milyar Euro değerindeki tank üretimi anlaşmasıyla özetlemek mümkündür” denildi.

 “Almanya’da temel demokratik haklarımız olan yürüyüş ve mitinglerimize, düşünce ve fikir açıklama hakkımıza yönelik getirilen yasakları ve saldırıları kabul etmiyoruz. Yeme, içme gibi insani, kitap, müzik gibi kültürel ihtiyaçlarımızın, bayrak, pankart, resim, döviz, slogan gibi siyasi fikirlerimizi ifade etmemiz önündeki yasakları ve engelleri birlikte mücadelemizle aşacağız” denilen açıklamada, temel insan haklarından, demokrasi ve özgürlükten yana olan tüm antifaşist, demokratik kurum ve kuruluşları birlikte mücadeleye çağırdıklarını söyledi.

 

KAMPANYAYI YÜRÜTECEK KURUM VE ORGANIZASYONLAR

* KCDK-E / Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi

* AvEG-KON/ Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

* TJK-E/ Avrupa Kürt Kadın Hareketi

* ATIK/ Avrupa Türkiyeli İsçiler Konfederasyonu

* NAV-DEM / Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi

* HDK-A (Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa)

* BAF (Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Formu)

* ADHK / Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu

* Yeni Kadın

* YDG / Yeni Demokratik Gençlik

* SKB / Sosyalist Kadınlar Birliği

* YS / Young Struggle

* Yaşanacak Dünya

* MDDK / Mezopotamya Halk Kongresi (Asuriler)

* FEDA / Demokratik Aleviler Federasyonu

* ADEF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu)

* Ciwanen ve Jinen Ciwanen Azad

* SYKP / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

* TAJE-E/ Tevgera Jinen Ezidiye Ewurpaye

* FDG / (Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu)

* CİK / Kürdistan İslam Topluluğu

* NAV-YEK / Avrupa Ezidi Dernekleri

* Yeşil Sol Parti

* Devrimci Parti Avrupa

* ISKU

* YXK (Kürdistan Öğrenciler Birliği)

* KOMEW (Kayıp ve Mağdur Aileleri)

* Şengal Ezidi Meclisi Dervaye Welat

* Avrupa Maraş İnisiyatifi

* Avrupa Kürecikler İnisiyatifi

* Dersimi Yeniden İnşa

* Düsseldorf für Kürdistan

* IL- Intervenstionische Linke

* FIDEF (Federal Almanya Isci Dernekler Federasyonu)

* TATORT – KURDISTAN

* AKKUSTAN

* KV Die Linke Düsseldorf

* NRW Landesverband Die Linke

* PYD -Avrupa

* Zagros Platformu

* PEKAN / İç Anadolu Kürtleri Platformu

* NOR-ZARTOK

* Tutsakların Sesi Platformu

* Kurdistan-Solidaritätskomitee Berlin

* MLPD (Marxistisch-Leninistische Partei Deutschlands)

* AZADI e.V (                                                                  

* CENI  e.V  (Kürt kadin baris bürosu)

* Mezopotamya Özgürluk Partisi ( Asuriler)

* Avrupa Sürgünler Meclisi

* Avrupa Karadeniz Platformu

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu