Güncel

DTK, Çarşema Sor’u kutladı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Êzidîlerin kutsal Çarşema Sor Bayramı’nı kutlayarak, “Bu bayram vesilesiyle Êzidî halkımızın var olma ve özgürlüğünü gerçekleştirme amaçlı yürüttüğü direnişi selamlıyor, Çarşema Sor Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyoruz” dedi.

H. Merkezi: Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Êzidîlerin Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutladıkları Çarşema Sor Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşayan farklı halklar ve inançların, binlerce yıldır çeşitli etkinlik ve bayramlarla doğanın uyanışını kutladığına yer verilen açıklamada, “Bu kutsal bayramlardan biri de Kürdistan’ın en kadim halklarından olan Êzidîlerin kutladığı Çarşema Sor bayramıdır” denildi.

 

“Êzidî halkımızın yaşadığı zulüm güncelliğini korumaktadır”

Çarşema Sor’un dünyanın mayalandığı gün olarak görüldüğünü belirtilen açıklamada, doğanın canlanışı, yeni bir yılda güzel günlerin habercisi olarak kabul edilip, kin ve nefreti reddeden, barış, kardeşlik, dayanışma ve hümanist düşüncenin ve yaşam tarzının pekiştirildiği gün olduğunu söylendi.

Ortadoğu halklarına dayatılan inkar, imha, asimilasyon, zorla yerinden yurdundan göç ettirme politikalarına en fazla maruz kalan ve büyük bir zulüm yaşayan toplumların başında Êzidî halkı gelmekte olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “73’üncü ferman olarak Êzidî halkının üzerine saldırtılan DAİŞ çetelerinin Şengal başta olmak üzere Êzidî yurdunun her yerinde Êzidî halkımıza dayatılan soykırım uygulamaları, Êzidî kadınlarının kaçırılarak köle pazarlarında pazarlanması, on binlerce Êzidî’nin göç etmek zorunda kalması vb. tüm insanlık için bir utanç nedeni olan olaylar hafızalardaki sıcak ve canlı yerini korumaktadır. En son Afrin’in işgali sonrasında bir kez daha yerini yurdunu terk etmek zorunda kalan Êzidî halkımızın yaşadığı zulüm güncelliğini korumaktadır” denildi.

 

“Var olma ve özgürlüğünü gerçekleştirme amaçlı yürütülen direnişi selamlıyoruz”

Son olarak açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Gerek DAİŞ çetelerine, gerekse de öteden beri sürdürülen soykırım politikalarına karşı Şengal’de Êzidî halkımızın öz savunma amaçlı yürüttüğü direniş ve bu direniş ışığında oluşturduğu demokratik toplumsal sistem Êzidî halkımız için temel güvence olmuştur. Bu bayram vesilesiyle Êzidî halkımızın var olma ve özgürlüğünü gerçekleştirme amaçlı yürüttüğü direnişi selamlıyor, Çarşema Sor Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu