Emek

DİSK Genel-İş’ten kadro isyanı; Ayrımsız, şartsız kadro verilsin

DİSK Genel-İş, taşeron işçilerin işten atılmasına ve şartsız, ayrımsız kadro verilmesi talebiyle Kadıköy Belediyesi önünde eylem düzenledi.

İstanbul: DİSK Genel-İş tüm taşeron işçilere ayrımsız, şartsız kadro verilmesi ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması talebiyle Kadıköy Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri, işçilere destek olmak için belediye önüne alkışlarla geldi.

Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Kadro hakkımız söke söke alırız”, “AKP yasanı al başına çal”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sermayeye teslim olmayacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atarak, “Belediye taşeron işçisi üvey evlat değildir”, “4D kadrosu istiyoruz” dövizleri taşındı.

 

“Mücadelemizden hiçbir zaman vazgeçmedik”

Açıklamayı işçiler adına Kadıköy Genel-İş Anadolu yakası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Sait Tanyeli okudu. Tanyeli, on yıllardır taşeron köleliğinin kaldırılması ve tüm taşeron işçilere ayrımsız, şartsız kadro verilmesi için tüm baskılara rağmen yılmadan, bıkmadan, usanmadan, korkmadan mücadele verdiklerini söyledi. Kadro talebiyle yaptıkları eylemlere polisin saldırdığını, gözaltına da alındıklarını ve kadro talebiyle mahkemelere başvurduklarında işten de atıldıklarını dile getiren Tanyeli, “Ancak tüm bunlara rağmen mücadelemizden hiçbir zaman vazgeçmedik. Taşeron işçiler olarak verdiğimiz bu mücadele sayesinde, hükümet kadro konusunda 2017 yılının Aralık ayında bir düzenleme yapmak zorunda kaldı. Ancak bu düzenleme sendikaların ve taşeron işçilerin görüşü olmadan, Meclis’te tartışılma fırsatı bile bulunmadan bir KHK ile çıkartıldı” dedi.

Bu düzenlemenin taşeron işçiler için kadro müjdesi değil, işten atılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir uygulamaya dönüştüğünü belirten Tanyeli, 3 ayı aşkın süredir taşeron işçilerin korkulu ve telaşlı bir bekleyiş içerisinde olduğunu ifade etti.

 

Hükümetin “formalite” sözü gerçeği yansıtmıyor

Bu geçiş sürecinde ilk olarak Kamu İştiraki Teşekküllerinde ve Personel Alım ihalesi dışında çalışan taşeron işçilerin kadro alamayacağı, belediyedeki taşeron işçilerin ise kadroya geçirilmeyeceği belediye şirketlerinde çalışacağı ortaya çıkmıştır” diyen Tanyeli, belediyedeki taşeron işçilerini kadrolu işçi hakkından mahrum bırakıldığını dile getirdi.

KHK yayınlanınca ise geçiş sürecine başvuruda emeklilerin, eski hükümlülerin, 4 Aralık sonrası işe girenlerin başvurularının kabul edilmeyeceğinin ortaya çıktığını kaydeden Tanyeli, başvuruları kabul edilmeyen işçilerin iş akitlerinin feshedildiğini söyledi. Başvurusu kabul edilen işçilerin ise sınav ve güvenlik soruşturmasından geçme mecburiyeti getirildiğine dikkat çeken Tanyeli, “Hükümet sözcüleri ve Çalışma Bakanı sınavların formaliteden olacağını, eleme olmayacağını ifade etse de uygulamada bunun böyle olmadığı kamu kurumlarının sınavlarda birçok işçiyi elediği ortaya çıkmıştır” dedi.

Siyasi iktidarın kendinden farklı düşünen ve bu düşüncesini dile getiren, ailesinde veya akrabalarında iktidar tarafından “sakıncalı” bulunan binlerce işçi gerekçesi açıkça belirtilmeden sadece “geçişiniz uygun bulunmamıştır” yazısı ile işten atılmakta olduğunu söyledi.

 

“Şimdi ayağa kalkma zamanıdır”

On binlerce işçinin mağdur olmasına neden olan 696 sayılı KHK’ya yükselen tepkiler sonucunda Çalışma Bakanlığının bazı düzenlemeler yaptığını ancak yapılan her düzenlemenin başka mağdurlar yarattığını belirtti. “Hükümetin yaptığı düzenlemelerde özellikle belediye işçilerini ayrımcılığa uğratması kapsam dışında bırakması açıkça ayrımcılıktır” diyen Tanyeli, tüm bu işçi kıyımına karşı taşeron işçilerine mücadeleden başka yol kalmadığını söyledi. Tanyeli, “Buradan özellikle belediye yönetimlerine seslenmek istiyoruz. Bu işçi kıyımına ortak olmamak elinizde. İnisiyatif kullanarak tüm işçi arkadaşlarımızı geçişlerinizi yapabilirsiniz. Eğer ki bu inisiyatifinizi kullanmayıp bu işçi kıyımına sizde ortak oluyorsanız biz taşeron işçiler için bu yasayı çıkartanlardan bir farkınız yoktur. Bu kıyıma karşı verilecek mücadelede hükümetle birlikte bizi işten atan size karşıda duracağımızı buradan bir kez daha vurguluyoruz.

Ülkenin doğusundan batısına KHK’lar, kayyımlar eliyle kıyıma uğrayanlar için tüm işçilerin birlik olma ve mücadele verme zamanıdır. Şimdi ayağa kalkma zamanıdır, yarın bizim için çok geç olacak. Bu saldırılara, işçi kıyımlarına sesimizi çıkarmadığımız, sustuğumuz her gün sıra tüm işçilere gelecek” dedim

Tanyeli son olarak, mücadelemizi zaferle sonuçlandırana, işten atılan işçi arkadaşlarımızı tekrardan iş baş yaptırana kadar mücadelemize devam ettireceklerinin sözünü verdi.

 

“Tek bir arkadaşımız dışarda kalamayana kadar mücadele edeceğiz”

Tanyeli’nin ardından DİSK Ankara Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül söz alarak, işçilerin umutlarıyla oynandığını söyledi. 2020’ye kadar taşeron işçilerinin şartlarında iyileştirmeye olmayacağını, toplu iş sözleşmesinin olmayacağını ve devlet memuru olmadıkları halde kadroya geçecek taşeron işçilerinden bu şartların arandığını söyledi. “İktidar diyor ki ya bana tabi olacaksınız ya da aç kalacaksınız” diyen Şengül eski hükümlülerin milletvekili ve Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatarak, taşeron işçilerin kadrolu olamadığını işten atıldığına dikkat çekti. Şengül, “Tek bir arkadaşımız dışarda kalamayana kadar mücadele edeceğiz. Bugün bize açlığı dayatanlara karşı sahada mücadele edeceğiz. En kısa zamanda tüm sendikaların birleşerek işçi kıyımlarına karşı kitlesel bir güç olmalıyız” çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı. Eylem sloganlara son buldu.

{gallery}disk-genel-is-kadro-talebi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu