GençlikGüncel

DÖB’den artan polis baskılarına ilişkin açıklama

Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB), faaliyetçilerine, devrimci gençliğe dönük artan polis baskısı ve tehditlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz son günlerde DÖB üyeleri polis baskısı ile karşılaşmış, düzmece ev baskınları ile devrimci gençlerin aileleri tehdit edilmişti.

Konuya ilişkin DÖB, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir açıklama yaparak polisin yaptığı bu yasa dışı faaliyetleri teşhir etti. Saat 12.00’de gerçekleştirilen açıklamada, devrimci mücadelenin engellenemeyeceği ve bu yapılanların, sermayenin devrimci örgütlü mücadeleden ne kadar korktuğunun göstergesi olduğu belirtildi.

İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen açıklama da, kendisi ve ailesi tehdit edilen Rojhat Demirdöken söz aldı.

Demirdöken’in evi polislerce, “ifade eksiği” bahanesiyle gece saatlerinde basılmıştı. Demirdöken, baskının ardından karakola götürülmüş ancak 2 polis evde kalarak ailesini tehdit etmişti. Evde kalan polisler, Demirdöken’in ailesine, Marksist – Leninist kitap klasiklerinin “yasa dışı yayın” olduğunu söylemişlerdi.

Demirdöken gelişmeler üzerine yaptığı konuşmada devletin bu gibi uygulamalarının sonuç vermeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:

‘Çok korkuyorlar, bu kadar üzerimize gelmelerinin nedeni bu’

“Sermayenin uyguladığı ajanlaştırma çabalarına, tehditlere ve faşist aygıtın tüm baskı politikalarına karşı bir basın açıklaması gerçekleştirmek için toplandık. Biz bu olayları ilk defa yaşamıyoruz, daha öncede yaşadık. Türkiye ve Kürdistan’ın tarihine baktığımızda, bu gibi olaylarla ne kadar sık karşılaştığımızı da görebiliriz…

Bizler, Deniz’lerin ardılları olarak bundan sonra da bundan önce de yaptığımız gibi, faşizmin hiçbir baskı politikasına karşı boyun eğmeden tüm gelen saldırılara göğüs gererek mücadelemize devam edeceğiz. Faşizmin bu tür saldırıları, tankları da topları da devrimci öğrencilere vız gelir…

Sermaye egemenliği, devrimi geciktirmek adına birçok şeye baş vuruyor. Bunun için her türlü yöntemle devrimcilere Leninistlere saldırıyorlar, böylece mücadelemizi engelleyebileceklerini sanıyorlar. Ancak onlar bilsinler ki, biz asla ama asla bu politikalara boyun eğmeyiz. Bunu görmek için tarihimize de baksınlar, Deniz’lerin tarihine de baksınlar hatta bu tarihe değil, direk olarak devrimci öğrencilerin gözlerinin içine baksınlar. Yılmayacağımızı görebilirler. Çok korkuyorlar tüm saldırılarının, bu kadar üzerimize gelmelerinin nedeni bu.”

Rojhat Demirdöken, yaptığı konuşmanın ardından sözü, basın açıklamasını okuması üzere, DÖB üyesi Ekin Su Aktaş’a bıraktı.

“Bizi hapsetmek istedikleri bu çemberi kıralım”

Ekin okuduğu açıklamada, devletin, bu sistemin, gençliğe hiçbir gelecek sunmadığını ve gençliği açlık, işsizlik, intihar sarmalına hapsetmek istediğini belirtti.

Ekin Su Aktaş yaptığı açıklamada şu noktalara değindi:

“Devrimi bir gün dahi geciktirmek adına kan dökmekten, terör estirmekten hiç geri durmayan faşist aygıt, son süreçte, başta devrimciler olmak üzere, işçilere, emekçilere, kadınlara, LGBTİ+’lara ve Kürt halkına yönelik özel baskı ve korkutma politikalarını daha da arttırdı. Bunun en büyük göstergesi de çekinmeden, açık açık birçok katliama imza atmasıdır. İzmir HDP il binasına saldırıp Deniz Poyraz’ı güpegündüz katleden caninin eğitimli bir dinci çete olması, gözaltına alınan devrimci gençlere ağır işkenceler yapılması, ajanlaştırma ve baskı politikalarının yoğunlaşması devrimci güçlerin ve özelde gençliğin yıldırılmak istenmesindedir. Barikatları aşa aşa gelen milyonlarca emekçinin, gencin, kadının öfkesinden duydukları korkuyu dizginsiz bir terörle engellemeye çalışıyorlar.

Devrimcileri kaçırarak, işkence yaparak, ajanlık dayatarak, katlederek, tehdit ederek korkutabileceklerini zannediyorlar. Yakın zamanlarda DÖB’lü yoldaşlarımızın gizli numaradan aranarak, ev adresi verilip tehdit edilmesi, yoldaşlarımızın ailelerinin aranarak ailelerine katılmak istedikleri demokratik eylemlere giderlerse tutuklanabilirler tehdidinde bulunması, “Çocuğunuz hiç tekin kişilerle takılmıyor, böyle giderse tutuklanır, yasal partiler var onlara üye olsun. vb.” şeyler söylenmesi, yoldaşlarımızın okullarına gelinerek baskı yaratılmak istenmesi gibi durumlar, faşizmin acizliğini gösteren uygulamalardan başka bir şey değildir.”

Ekin yaptığı açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı.

“Asıl korkan sizsiniz, her şeyin bir avuç asalağın elinde olduğu cennetinizi

kaybetmekten korkuyorsunuz. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan ve özgür bir dünya uğruna mücadele eden biz gençler değil, siz korkuyorsunuz. Korkularınız gerçek olacak, Denizlerin cüretiyle binlerce Deniz olup geleceğiz!”

Ekin Su Aktaş açıklamanın ardından sözü avukatları, Seher Dursun’a bıraktı.

“Hukuk, devletin elindeki bir araç”

Polis tehditlerine maruz kalan devrimci öğrencilerin avukatı Seher Dursun yaptığı konuşmada, hukukun devletin elinde olan araçlardan farklı olmadığını ifade ederek, bu saldırıları boşa düşürmenin esas yolun mücadele de ve dayanışma da ısrar olduğunu ifade etti.

Seher Dursun konuşmada şunları belirtti:

“Devletin bu saldırıları, geçmişten bu güne çeşitli biçimlerde devam ediyor. Bazen kaçırmalarla devam ediyor, Gökhan Güneş’te yaşadığımız gibi bazen ifade alacağız diye ifadeye çağırıp ajanlık tehditleri ile devam ediyor. Çoğu zaman aileler tehdit ediliyor. Bunlar ile ilgili gerekli hukuki yollara baş vuruyoruz elbette ancak şunun bilinci ile yapıyoruz bunları. Hukuk da aslında devletin elinde kullandığı bir araç, burada bu saldırıları boşa düşürecek şey, gençlerin dile getirdiği gibi mücadelenin ve dayanışmanın devamı olduğunu görüyoruz.

Aslında aileler aranarak suç işleniyor, bu Boğaziçi Direnişi sürecinde de yapılmıştı. Boğaziçi’nde gözaltına alınan herkesin ailesi teker teker arandı…

Bunların hepsinin aslında yasal kılıfa uydurulmuş korkutma yöntemleri olduğunu biliyoruz. Gençlerin dediği gibi asıl korkan devlet, gençlikten – örgütlü bir gençlikten korkuyorlar. Bizler avukatları olarak bu gençlerin yanındayız.”

Av. Seher Dursun’un yaptığı konuşmanın ardından katılımcı kurumlara ve basın emekçilerine teşekkür edilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu