Güncel

Diyarbakır’da Kobanê gözaltılarına karşı eylem

Diyarbakır HDP İl Örgütü, "Kobanê soruşturması" kapsamında siyasetçilerin gözaltına alınmasını protesto etti, siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

HDP Diyarbakır İl Örgütü, Ankara merkezli yürütülen “Kobanê soruşturması” kapsamında siyasetçilerin gözaltına alınmasına Gazal Parkı’nda protesto etti.

Eyleme, HDP bileşenleri, 78’liler Derneği, ÖHD, TUAY-DER, MEBYA-DER yöneticileri katıldı.

“HDP susturulamaz” dövizlerinin taşındığ4ı eylemde konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, gözaltı sürelerinin uzatılmasın tepki göstererek, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi. HDP’nin işsizlerin, tacize, tecavüze uğrayan kadınların sesi olduğunu vurgulayan Uyanık, “HDP doğaya sahip çıkanın, işçinin sesidir.

Sokakta çalışmak zorunda kalan çocukların sesidir. Dinini kültürünü yaşatmak isteyen halkların sesidir. Adalet isteyenlerin sesidir. Tarafsız bilimsel üniversite isteyenlerin, demokrasi ve barış isteyenlerin sesidir. Dışarıda tıkanan iktidar çözümü yine iç siyasetini manüpüle etmek için Kürtlere ve Kürtlerin dostlarının başına vurmakta buluyor.

Biz bunlara ne yaparsak yapalım kimse bunlara sahip çıkmıyor diye düşünüyor. Ama korkunç yanılıyorlar. Hayatın her alanında sesi olduğumuz kitle arkamızda. Milyonlar arkamızda. Biz biliyoruz bu büyük ablukayı da, adaletsizliği de milyonların desteği ile aşacağız” dedi.

“Kimse bizim yarınlara olan barış özlemimize, adalet isteğimize, demokrasiye dönük taleplerimize karşı geri adım atacağımızı beklemesin” diyen Uyanık, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımız gözaltına alındığı günden beri yandaş medya tek dilden arkadaşlarımızı suçlu göstermeye çalışıyor. Halk düşmanı olarak göstermeye çalışıyor. Şuan gözaltında olan arkadaşlarımızın bu halk için verdiği bedeli siz üç ömür toplasanız yan yana getiremezsiniz. Kirli elinizi, kirli dilinizi arkadaşlarımızdan çekin.”

Uyanık, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Şenlik köyüne bağlı Xambaz mezrasında, 28 Eylül 2009 tarihinde koyunları otlatırken Yayla Karakolu’ndan atılan havan topunun isabet etmesi sonucu katledilen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’u andı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu