Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi 2022’de 17 bakanlıktan 7’sini aşacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, gelecek yılki 16.1 milyar liralık bütçesiyle 17 bakanlıktan aralarında İçişleri ve Dışişleri'nin de bulunduğu 7’sini geride bırakacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, gelecek yılki 16.1 milyar liralık bütçesiyle 17 bakanlıktan yedisini geride bırakacak. İçişleri Bakanlığı’ndan dahi fazla bütçesi olan Diyanet’in ödenek teklifi genel bütçe kapsamındaki 26 idareyi aşıyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Diyanet’in bütçesi, çoğunluğunu üniversitelerin oluşturduğu özel bütçeli 200’e yakın idarenin ikisi dışında tamamından daha fazla. Sadece Karayolları Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün ödeneği Diyanet’in bütçesini aşabiliyor.

Kurumların bütçeleri ekim ayında Meclis’e sunulacak olan bütçe teklifinde yer alacak. Ancak Orta Vadeli Mali Plan ile birleştirilen orta vadeli programda (OVP) idarelerin ödenek teklif tavanları da yer aldı. Bu ödenekler bütçede de aynı şekilde korunuyor.

Bu yıl 12.9 milyar TL bütçeye sahip olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi 2022’de 3.2 milyarlık artışla 16.1 milyar TL olacak. Diyanet  bütçesi ile gelecek yıl; İçişleri Bakanlığı’nın 14.7 milyar TL, Dışişleri Bakanlığı’nın 7.4 milyar TL, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 4.1 milyar TL, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 4.8 milyar TL, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 6.1 milyar TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4.8 milyar TL ve Ticaret Bakanlığı’nın 8.4 milyar TL’lik bütçelerini geride bırakacak.

Diyanet, bütçesi ile gelecek yıl toplam 17 bakanlıktan yedisini aşacak.

OVP’de genel bütçe kapsamındaki 40 kamu idaresinin gelecek yılki ödenek teklif tavanları da yer aldı. Diyanet’in bütçesi genel bütçe kapsamındaki toplam 26 idareden daha fazla.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu