Güncel

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den 1 Mayıs’a dair açıklama

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, "Umut yan yana" şiarıyla 1 Mayıs programını açıkladı. Açıklamada, iktidara "Akıl dışı, bilim dışı ve hukuk dışı engellemelere kalkışmayın" çağrısı yapıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Umut yan yana” şiarıyla 1 Mayıs programını açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Tores Dinçöz katıldı.

Ortak açıklamayı okuyan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için ‘Her gün 1 Mayıs’ diyecek ve 1 Mayıs haftası boyunca taleplerimizi ifade edeceğiz. Her yer 1 Mayıs diyecek, mümkün olduğunca yaygın bir biçimde işyerlerinin önlerinde ve meydanlarda olacağız” dedi.

Çerkezoğlu, “30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı Yokuşu’nda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak. 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı pandemi koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında -yine pandemi koşulları da dikkate alınacak- en yaygın biçimde işyerlerind 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda basın açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. 1 Mayıs günü de çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmeye çağıracağız” diye belirtti.

Çerkezoğlu, iktidara çağrı yaparak “Akıl dışı, bilim dışı ve hukuk dışı engellemelere kalkışmayın. 1 Mayıs engellenemez! Çalışırken bulaşmayan ama 1 Mayıs kutlarken bulaşan bir virüs tespit edilememiştir.

Aklı başında herkesin teslim edeceği gibi çalıştığımız her gün ve çalıştığımız her yerde 1 Mayıs’ı da kutlayabiliriz ve kutlayacağız. 1 Mayıs afişlerimizi, pankartlarımızı binalarımıza, işyerlerimize, evlerimize, sokaklara, meydanlara asmaktan, taleplerimizi duyurmaktan da asla geri durmayacağız” diye kaydetti.

Çerkezoğlu, taleplerini şöyle sıraladı:

🔹Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!
🔹Çalışırken hastalanan emekçiler için Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!
🔹Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son!
🔹İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!
🔹Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!
🔹İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın!
🔹Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!
🔹Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın!
🔹Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
🔹İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Ardından söz alan TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, iktidarların krizi fırsata çevirmekte başarılı olduğunu dile getirerek, “Bizim iktidarımız ise zaten fırsatlardan beslenmektedir” dedi. Açık alanlarda mesafeyi koruyarak seslerini duyurabileceklerini ifade eden Fincancı, “Bunun bir örneği geçen hafta cuma günü Ankara’da Ulus Meydan’ında oldu. Siyah kurdelelerimiz ile yitirdiğimiz 4 yüzü aşkın sağlık çalışanlarımızın andık. Böyle eylemler mümkün biz alanları mesafemizle doldurarak sesimiz yükseltebiliriz” diye konuştu.

KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, İçişleri Bakanı ve yasak kararı veren İstanbul Valisi’nin katıldığı cenaze törenini hatırlatarak, “İşte salgın bu cenazelerde yaygınlaştı” dedi. Bir yıldır salgın koşullarına uyarak eylem ve etkinlikleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Bozgeyik, “1 Mayıs günü de Türkiye’nin her yerinde işçilerle bir araya gelerek taleplerimizi paylaşacağız” diye belirtti.

Mimar, mühendisler olarak sürecin farkında olduklarını ifade eden TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Tores Dinçöz ise “Meydanlarda maskelerimizle, mesafe korunarak bu virüsün hiçbir şeye engel olmadığını gördük. Çeşitli cenazelerde virüsün bulaşmadığını ama emeğin bayramında bulaşacağı varsayımı koca bir yalandır. Emeğin bayramını kutlamak için 30 Nisan ve 1 Mayıs’taki anma ve etkinliklerimizi talep etmiyoruz, istiyoruz. Bu bizim kararımızdır” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu