GüncelKadın

DİSK Basın- İş’li Kadınlar 25 Kasım’a dair açıklama yaptı

DİSK Basın- İş’li Kadınlar yaptığı açıklamada, "Haklarımızdan ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

DİSK Basın-İş’li Kadınlar, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü için açıklama yayınladı.

Açıklamada dünyanın her yerinde her meslekten her yaştan, her inanıştan erkek, kadınlara şiddetin bütün biçimlerini (fiziksel, psikolojik, ekonomik ve dijital) uygulandığı ve patriyarkal sistemin aynı zamanda öznesi olan erkeklere kadınlar boyun eğmediği belirtilerek “Polonya’da kürtajı yasaklayanlara geri adım attırıyor. Türkiye’de İstanbul Sözleşme’sini tartışmaya açanları teşhir ediyor.” denildi.

Açıklamanın devamında ise şunlar ifade edildi;

Kadınlar hayatlarına, kazanımlarına sahip çıkmak için sokaklarda, meydanlarda, okullarda, fabrikalarda, iş yerlerinde, gazete binalarında mücadele ediyor.

Biz DİSK Basın İş’li kadınlar da bu feminist mücadelenin bir parçasıyız. Bu hareketin, Türkiye’nin en direngen hareketi olduğunun da farkındayız. Kadınlardan aldığımız güçle erkek egemen düzeni de erkek medyayı da dönüştürmeye kararlıyız.

Cam tavanları yıkıp geçeceğiz, pes etmeyeceğiz. Erillemeden mobbinge, eşitsiz maaşlardan tacize, haneye mahkûm edilmemiz çabasından erkeklerin “eşi”, “kardeşi”, “kızı” diye anılmamıza kadar yaşam alanımızı daraltan şiddet biçimlerinin hepsine karşı koyacağız.

Her türlü eril şiddetin, transfobinin, homofobinin karşısında eşitlikçi mücadelemizle var olacağız. “Alışın gitmiyoruz” demeye devam edeceğiz ve bu sözü kuran LGBTİ+ meslektaşlarımızla dayanışacağız.

Erkeklerin öldürdüğü tüm kadınlara; gazete binalarında, matbaalarda, fabrikalarda, okullarda, var olduğu her alanda feminist mücadele veren, kadın hareketini dünden bugüne taşıyan her bir kadına, suçu olmaksızın hapiste tutulan kadın gazetecilere söz veriyoruz: Haklarımızdan ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Eril düzeni her gün öven, erkek şiddetini ayıplamakla yetinen erkeklere de sözümüz var: Feminist mücadelemizin geri dönüşü yok! Patriyarkanın karşısında omuz omuza, yan yana, söz söze durmaya devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu