Emek

DİSK-AR: İşçiler daha çok çalıştı, bu artıştan pay alamadı!

DİSK-AR, 2009 yılından bu yana sanayide verimlilik artışının ücretlere kıyasla daha fazla olduğuna dikkat çekti. Krizde ise reel ücretler yerinde sayarken verimlilik katlandı.

İşçilerin emek gücünün sömürüsü üzerine kurulu ücretli kölelik düzeni, farklı yol ve yöntemlerle bu sömürüyü derinleştiriyor. Ağırlaşan sömürü koşulları kapitalistlerin daha fazla kâr etmesinin önünü açarken, işçileri de daha kötü çalışma ve yaşam koşullarına mahkum ediyor.

Türkiye kapitalizminin krizi işçi ve emekçileri daha fazla yoksullaşma ve işsizliğe sürüklerken, aynı zamanda sanayide de verimlilik, ücretlere kıyasla daha fazla artarak emek sömürüsünün ağırlaşmasına yol açıyor.

Krizde verimlilik arttı, reel ücretler düştü

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın paylaştığı istatistiklere dikkat çekti ve “Sanayide verimlilik ve ücret arasındaki uçurum artıyor” vurgusu yaptı.

DİSK-AR’ın aktarımına göre, 2019 Eylül ayı itibarıyla verimlilik 2009’a kıyasla yüzde 34,5 artarken, reel ücretler sadece 7,9 arttı.

DİSK-AR’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

– 2015: 100 bazlı endekse göre 2019 1. çeyrekte 107,7 olan verimlilik 2. çeyrekte 117,8’e yükselirken, reel ücretler 110,7’den 107,8’e geriledi. Diğer bir ifadeyle reel ücretler düşerken verimlilik arttı.

– DİSK-AR tarafından 2009: 100 bazlı hale getirilen endeks, ücretlerin verimlilik karşısında sürekli gerilediğini, diğer bir ifade ile ücretlerin artan verimlilikten pay alamadığını gösteriyor. Verimlilik 2009’a göre yüzde 34,5 artarken, reel ücretler ise sadece yüzde 7,9 arttı.

– Sanayide verimlilik kriz döneminde 2019 birinci çeyrekte kısmi bir azalış yaşarken, 2. çeyrekte yeniden artmış, buna karşılık reel ücretler verimlilik artışının altında kalmış.

– Özetle işçiler daha çok çalıştı, daha çok üretti ancak, bu artıştan pay alamadı.

(Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu