EmekGüncel

Direnen Çiğli Belediyesi işçileri kazandı

Kod-46 ile işten çıkarılan ve hakları gasp edilen 74 Çiğli Belediyesi işçinin direnişi kazanımla sonuçlandı. İşçilerin hepsi işe geri alındı

İzmir’de CHP’li Çiğli Belediyesi’nin sosyal tesislerinde çalışan işçiler, biriken alacaklarının ödenmesini ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşılan haliyle anlaşma sağlanmasını talep etmiş, ödenmesi gereken ikramiyenin bordrosunun gelmesine rağmen yasal süre içinde ödenmemişti. İşçiler bu doğrultuda direniş başlatmıştı.

Toplu sözleşme hakları gasp edildiği için iş bırakma eylemi yapan ve Kod-46 ile işten çıkarılan 74 Çiğli Belediyesi işçisinin direnişi kazanımla sonuçlandı.

DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) ile Çiğli Belediyesi arasında belediye bünyesindeki şirketlerden Çiğli Gıda A.Ş.’de çalışan işçilerle ilgili toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken işçileri işten atmıştı. Öte yandan Çiğli Gıda A.Ş. toplu iş sözleşmesi görüşmeleri gerçekleştirdiği sendikanın yetkisiz olduğunu iddia etmişti.

17 Temmuz’da hakları gasp edilen ve Kod-46 ile işten çıkarılan işçiler direnişe başlamıştı.

İşçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı. Çıkarılan işçilerin hepsi işe geri alınırken, maaşlarının pazartesi ödeneceği taahhüt edildi.

Diğer yandan toplu sözleşmede kaldığı yerden görüşmeler devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu