Güncel

Dilek Doğan’ı vuran polisin cezasının temyiz başvurusu reddedildi

Dilek Doğan'ı öldüren polisin cezasının temyizi reddedildi. Yargıtay, cezayı onarsa sanık polis memuru 45 gün cezaevinde kalacak.

Yargıtay Başsavcılığı, ev baskınında Dilek Doğan’ı öldüren polis hakkında yapılan temyiz başvurusunu reddetti. Yargıtay da cezayı onarsa sanık polis, 45 gün cezaevinde kalacak.

Yargıtay Başsavcılığı, 10 Haziran tarihli tebliğnamesinde iki tarafın temyiz gerekçelerini sıraladı. Doğan ailesinin avukatlarına göre, sanık Y.M.’nin eylemi “kasten öldürme” veya “olası kastla öldürme”ydi. Buna rağmen sanık tam kusurluydu ve bu dikkate alınarak üst sınırdan ceza verilmesi gerekiyordu.

Sanık polis Y.M.’nin avukatı da, müvekkilinin kusurunun bulunmadığını iddia ederek silahın patlamasına Dilek Doğan’ın neden olduğunu, bu yüzden Doğan’ın kusurlu olduğunu öne sürdü. Sanığın söz konusu suçu işlediğine dair yeterli delilin bulunmadığını savunan sanık avukatı, müvekkiline fazla ceza verildiğini ve beraat etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Başsavcılık, her iki tarafın da temyiz taleplerini reddetti. Savcılığın görüşünden sonra son kararı Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi verecek.

Ne olmuştu?

Sarıyer’de 18 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşen terör operasyonu sırasında eve yapılan baskın sırasında polisin silahından çıkan kurşun, Dilek Doğan’a isabet etmiş, hastaneye kaldırılan Doğan yaşamını yitirmişti.

Dilek Doğan’ın ölümüne neden olan merminin çıktığı silahın sahibi olduğu öne sürülen özel harekat polisi Y.M. hakkında, “Kasten öldürmenin ihmalli davranışla işlenmesi” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 

Davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Mart 2017 tarihinde yaptığı karar duruşmasında polis memuru Y.M.’yi, “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu