GüncelManşet

DİHA Muhabiri Dolan gözaltına alındı

H. Merkezi: Sur’da haber takibi yaparken bir aile ile birlikte bir bodrumda mahsur kalan DİHA muhabiri Mazlum Dolan ve beraberindeki 4 kişi ile gözaltına alındı.

DİHA muhabiri Mazlum Dolan 80 gündür ablukada olan Sur’da haber takibi yaparken bir bodrumda mahsur kaldığı beraberindeki 4 kişi ile kurulan insani koridorla çıkarılarak gözaltına alındı.

Sur’da bir binanın bodrumunda mahsur kalanlardan biri olan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan, bodrumdan kelepçelenerek çıkarıldı ve gözaltına alındı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp; Mazlum Dolan, Hüsamettin Ateş, Fatma Ateş, Sinem Ateş, Fahri Ateş’in oluşturulan insani koridorla bodrumdan çıkarıldığını duyurdu.

Ne olmuştu

DİHA muhabiri Mazlum Dolan 79 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Amed’in Sur ilçesinde haber takibi yapıyordu. DİHA muhabiri Dolan ile birkaç gün önce irtibat kurmuş ve yoğun bombardıman altında olduğunu belirterek duyarlılık çağrısı yapmıştı.

17 Şubat günü Dolan ile iletişim kuran DİHA, Dolan’ın çok sayıda kişiyle birlikte sığındıkları bodrum katında mahsur kaldığını duyurmuştu.

Dolan şu mesajları paylaşmıştı:

Durum kötü bir bodrumdayız. Aileler ile birlikteyim çok yakında bir Cizre olayının benzeri olabilir. Çatışmalar çok şiddetli, olduğumuz yerler yoğun bir şekilde bombalanıyor havan ve tanklarla vuruluyor. “Havadan vuracağız hepinizi, öldüreceğiz’ anonsları yapılıyor. Kendinize iyi bakın, arkadaşlara selamlar

Yaralılar var. Durumu ağır olanlar da var. Benim bulunduğum yerde 30 kişi. Diğer yerlerde de ortalama 200 kişi var. Bebekler, yaşlılar var. 4 aylık bebekler bile var. Şarj sorunu var”

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Ramazan Demir ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eş Başkanları avukat Gülşen Özbek ile avukat Serhat Eren, Dolan adına AİHM’e Sur’daki sokağa çıkma yasağıyla ilgili “geçici tedbir” kararı alınması için başvurmuştu. Ancak başvuru reddetmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu