Güncel

DFG: Özgür Gündem ana davasında verilen cezalar kabul edilemez!

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, dün görülen Özgür Gündem davasına ilişkin açıklama yayınladı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), OHAL kararnamesi ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasında, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’e 6 yıl 3 ay, Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’ya ise 1 yıl 13 ay hapis verilmesini tepki gösterdi.

“Özgür Gündem davasında verilen cezaları kabul etmiyoruz” denilen açıklamada, “Gazeteciler yargılanmaya devam ediliyor. Gazetecilik kriminalize ediliyor, gazeteciler suçlu gösterilmeye devam ediliyor. Neredeyse her gün bir gazeteci adliye koridorlarında hakim karşısına çıkıyor. Ve maalesef ki adliye koridorlarından yine gazetecilere ceza yağıyor” ifadeleri kullanıldı.

Özgür Gündem gazetesinin geçmişte karşılaştığı baskılara işaret edilen açıklamada, “Geçmişten bugüne gazete binaları bombalanan, muhabirleri, dağıtımları öldürülen, gözaltında kaybedilen,  tutuklanan Özgür Gündem gazetesi şahsında bir kez daha gazetecilik yargılandı ve gazeteciliğe ağır cezalar verildi. Tüm zorlu dönemlerde hakikati halka ulaştırmak için mücadele eden Özgür Gündem gazetesine verilen bu ceza kabul edilemez. Gazetecilik mesnetsiz iddialarla, icat edilmiş suçlarla yargılanamaz. Gazeteciler gerçeği olabildiğince çarpıcı ve tarafsız bir şekilde halka ulaştırma çabası içerisinde olandır. Bu faaliyeti de suç sayılamaz. Bu nedenle tekrardan vurguluyoruz; bizler Özgür Gündem gazetesi yöneticilerine verilen bu cezaları kabul etmiyoruz. İktidar erkinin ve neredeyse onun sopası haline gelmiş yargı organlarının artık gazetecilerin üzerinden ellerini çekmesini istiyoruz. Çünkü gazetecilik suç değildir” diye belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu