Güncel

Devrimci 78’liler Federasonu, “Bilinsin ki darbelere boyun eğmeyenler bu hukuksuzluklara da boyun eğmezler”

H. Merkezi: Devrimci 78’liler Federasyonu, son çıkan 695 ve 696 sayılı KHK’lere ilişkin bir açıklama yayımlayarak, “Halkın ve demokrasinin üzerinde tehdit ve şantaj unsuru olan OHAL kaldırılmalı çıkarılan tüm KHK’ler iptal edilmelidir.Bilinsin ki darbelere boyun eğmeyenler bu hukuksuzluklara da boyun eğmezler” dedi.

Devrimci 78’liler Federasyonu, “Sivil çetelere öldürme yetkisi ve tek tip elbise” başlıklı bir açıklama yayımlayarak, OHAL ilan ederek KHK’lerle yöneten iktidarın, en son 695 ve 696 sayılı KHK’lerle yeni saldırı yasalarını uygulamaya koyduğunu belirtti. Bu uygulamalar kapsamında 12 Eylül klasiği olan tek tip elbise ve adalet dağıtımını çetelere devreden bir anlayış devreye sokulduğunu söyleyen Devrimci 78’liler Federasyonu, muhalif kesimlerin seslerini kısma ve yok etme yetkisinin sivil çetelere devredildiğini dile getirdi.

 

Her AKP muhalifi “vatan haini”, “terörist”!

Sivil çetelerin katliamlarına ve öldürümlerine yasal kılıf getirildiğini ifade eden Devrimci 78’liler Federasyonu, “Meşrulaştıran bir uygulama devreye sokulmuştur. İşledikleri suçlara cezasızlık kanun haline getirmişlerdir” dedi.

“(2) Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.” Devrimci 78’liler Federasyonu, bu yasa, her ne kadar 15-16 Temmuz’u kapsıyor savunması yapılsa da her AKP muhalifinin “vatan haini”, “terörist”, “terör örgütlerine yardım etmek”le suçladığı bu günlerde her demokratik eylemin kanla ve kinle bastırılmasının yolunun açıldığını kaydetti.

 

“Ne darbe ne sivil diktatörlük”

Bu kararname ile sivil çetelere öldürme yetkisi verilmekte olduğunu hatırlatan Devrimci 78’liler Federasyonu, “Bu bir iç savaş ve muhalifleri yargısız infazlarla sivil tetikçilerle yok etme hazırlığıdır. Bu bir iç savaş ve katliam hazırlığıdır” dedi.

12 Eylül uygulaması olan tek tip elbise ile tutuklu kişilerin mahkeme kararı olmadan suçlu ilan edilmekte, toplum tarafından suçlu olarak algılanmasını sağlayarak, algı operasyonu yapılmakta olduğunu belirten Devrimci 78’liler Federasyonu, “Kişinin giyim ve kuşamının cezasının bir parçası olarak görülmesini, kişinin kimliğinin ve kendine güveninin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir” dedi. İktidarın, aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir hamle yaparak, itaatkâr ve biat eden insanlar yaratmak istediğini dile getiren Devrimci 78’liler Federasyonu, insan haklarına aykırı, insan onuruna aykırı bir uygulamayla İnsanların düşünce ve fikirleri itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta olduğunu kaydetti. Devrimci 78’liler Federasyonu, “Halkın ve demokrasinin üzerinde tehdit ve şantaj unsuru olan OHAL kaldırılmalı çıkarılan tüm KHK’ler iptal edilmelidir. Bilinsin ki darbelere boyun eğmeyenler bu hukuksuzluklara da boyun eğmezler. Ne darbe ne sivil diktatörlük” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu