Güncel

Dersim’de bir kadına silah çeken iki uzman çavuş soruşturmasına kısıtlama kararı

Dersim'de bir kadının yere yatırılarak başına silah dayayıp şiddet uygulayan uzman çavuşlara devlet sahip çıktı.

Dersim’in merkeze bağlı Ovacık yolu üzerinde “şüpheli” sıfatıyla V.Y. adlı kadının, Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasından geçirildikten sonra beklediği otobüs durağından, 2 asker tarafından “canlı bomba” şüphesiyle yere yatırılarak başına silah çekilmesine yönelik başlatılan soruşturma devam ediyor.

Olayın ardından Tunceli Valiliği, 2 uzman çavuşun görevden alındığını duyurdu. V.Y.’nin avukatı Dersim Barosu Kadın Komisyonu üyesi Fatma Kalsen, soruşturma dosyası için kısıtlama kararı getirildiğini ve bu nedenle kendilerine bazı tutanakların verilmediğini söyledi.

Kalsen, müvekkilinin yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bunun üzerine V.Y., ‘başka bir sorun olmayacak değil mi’ diye sorunca polisler, ‘hayır herhangi bir sorun çıkmaz’ yanıtını verdiğini söyledi. GBT kontrolü sırasında polislerden biri V.Y’ye, ‘Siz dün Cumhuriyet Mahallesi’nde bir arkadaşınızla birlikte dolaşıyordunuz değil mi?’ diye sormuş.  V.Y., evine dönmek için Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan otobüs durağına beklediği sırada iki jandarma V.Y’ye, silah doğrultarak ‘yere yat’ diye bağırıyor. V.Y., çığlık atarak yere yatığında, olaya tanık olan halk duruma tepki gösteriyor. Tepkilere karşı olay yerine gelen polisler havaya ateş açıyor. V.Y., önce hastaneye ardından ise ifadesi alınmak üzere Tunceli Emniyeti’ne giderek şikayetçi oldu.”

Olaydan sonra çevredeki insanlardan iki kişinin “jandarmaya zarar verdiği gerekçesiyle” gözaltına alındığını aktaran Kalsen, “İki kişi tanık sıfatıyla emniyete çağırıldı. Ancak şüpheli olarak gözaltına alındı. Emniyette tutulan bu kişilerden biri ile görüştük. Kendisi iddiaların gerçek olmadığını, tanık olarak çağrıldığı emniyette şüpheli muamelesi gördüğünü söyledi. Tanık sıfatıyla emniyete çağrılan kişilerin saatlerce emniyette tutulması da hukuka uygun bir durum değil. Bu 2 kişi daha sonra serbest bırakıldı” şeklinde konuştu.

Olaya dair Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada “kısıtlama” kararı verildiğini ifade eden Kalsen, ellerinde sadece ifade tutanaklarının olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu