Güncel

Dersim’de 1 aylık eylem ve etkinlik yasağı

Tunceli Valiliği 1 ay boyunca açık alandaki eylem ve etkinlikleri yasakladı: Gerekçe kayyum

Kayyum darbesinin ardından tüm T. Kürdistanı’na yönelik yasaklamalar artıyor. Eylemlerin kitleselliğinden korkan devlet, birçok şehirde eylemlerin önünü kesmeye çalışıyor. Son olarak Dersim’de bu yasaklardan nasibini aldı.

Tunceli Valiliği, Amed, Wan ve Merdin belediyelerine atanan kayyumlara karşı yapılan eylem ve etkinlikleri gerekçe göstererek, kentte 1 ay boyunca eylem ve etkinlikleri yasakladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 4-5 Eylül tarihleri için Türkiye genelinde aldığı eylem kararına atıfta bulunan açıklamada, kentte valilik ve kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinliklerin haricinde açık alanda gerçekleşebilecek her türlü eylem ve etkinlilerin 30 gün süreyle yasaklandığı belirtildi.

Bu karar emniyet tarafından Sanat Sokağı’nda iki gündür kayyumlara karşı oturma eylemi yapan HDP’ye tebliğ edilirken, HDP Dersim İl Eşbaşkanları Özlem Toprak ve Hıdır Çiçek, emniyet amirleri ile yaptıkları görüşmelerde, kayyumlara karşı yapılan eylemlerin suç olmadığını, anayasal bir hak olduğunu belirterek, oturma eylemini yapacaklarını ifade etti.

Yapılan görüşmeler sonucu HDP’liler, Sanat Sokağında başlattıkları oturma eylemine devam etti. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu