Güncel

Dersim Açlık Grevleriyle Dayanışma Eylemi

Dêrsîm: Ülkemiz hakim sınıfları geniş halk kesimlerinin haklarının gaspı üzerine inşa edilen iktidar anlayışı, bu gerçeğin üzerini geçmişten bugüne türlü yöntemlerle örtmeye ya da zorla kabul ettirmeye yönelik devlet politikalarını uyguluya gelmiştir. Hal böyle iken bugünkü örnekleride Malatya, Erzurum ve Muş’ta tutsaklara baskı ve sindirmeye yönelik türlü işkenceler uygulanmaktadır. Bu uygulamalar sonucu  Malatya Hapishanesindeki TKP/ML ve MKP dava tutsakları açlık grevine girmiştir.

Malatya Hapishanesindeki tutsakların açlık grevine girildiği öğrenildiği gün Hapishane önünde basın açıklaması yapan aileler bugün de 10. günde Dersim Merkezde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşü gerçekleştiren Tutsak Ailleleri ve Dersim’deki devrimci, demokrat ve yurtsever kesimin de verdiği destek ile Sanat Sokağından, Seyit Rıza Meydanına yüründü. Seyit Rıza parkına yürüyen kitle “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atarak keyfi uygulamalara maruz kalan tutsakları sahiplendi.

Tutsak aileleri adına okunan basın açıklamasında “Bir ülkede demokrasi olup olmadığını anlamak için hapishalere bakmak yeterlidir” denildi. Kadın, çocuk, ihtiyar, öğrenci, aydın, sanatçı, öğretmen, avukat ve daha sayabileceğimiz her kesimden binlerce devrimci, demokrat, yurtsever, işçi, emekçiler “terörist” oldukları gerekçesi ile tutuklu ve sürüklelileştirilen operasyonlarla demokratik mücadele yürüten en geniş kesime yönelik gözaltı ve tutuklama terörü hız kesmeden devam ettiriliyor diye ifade edildi.

Neden açlık grevi!

Malatya hapishanesinde tutuklu ve hükümlü tutulan devrimci tutsaklara hiçbir hukuki dayanağı olmayan uygulamalarla karşılaşıyor. Sürekli hale gelen keyfi uygulamalar sürgün boyutuna evrilerek; Elbistan ve Tokat Hapishanelerine sürgün edilmişlerdir. Bu keyfi uygulamalar gün geçtikçe artmakta, son olarak tutsakların dışarı ile olan iletişim hakları açık-kapalı görüşler de engellenmekte; tutsaklar mahkemeye geliş gidişlerinde ringlerden indirilerek ters kelepçe ile hücrelere atılmak suretiyle fiziki saldırılara maruz bırakılmaktadır. Tutsaklara işbirliği ve teslimiyet dayatılmaktadır. Ayrıca iki tutsağın vücudunda bulunan şarapnel parçaları çıkartılmayarak sakat bırakılmaya çalışılmakta, sağlık haklarından mahrum bırakılmaktadır.

Tutsaklara keyfi uygulama pratiği içerisinde olan Hapishane yönetimi tutsakların doktorları ile baş başa kalmasına izin vermemekte. Havalandırma ve ring araçlarına kamera takılarak psikolojik işkence yapmaktadır. Yaşanan bu teslim alma saldırısına karşı çocuklarının yanında olduğunu belirten tutsak aileleri başlatılan süresiz açlık grevi direnişi kendilerinin de direnişi olduğunu haykırarak doğabilecek herhangi bir olumsuz durumdan Malatya Hapishanesi Yönetimi ve Adalet Bakanlığı sorumludur diyerek eylem sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=365]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu