Güncel

Demirtaş; “Erdoğan yıllardır aynı faşist sloganı tekrar ediyorlar”

H.Merkezi: HDP Hakkâri İl Örgütü, 1. Olağan Kongresi’ni HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile kentte bulunan Otogar Salonu’nda gerçekleştirdi.

Kongreye, Demirtaş’ın yanı sıra HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, HDP PM üyeleri, KJA üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi ve STK’lar katıldı.

“7 Haziran’dan bu yana bir vahşet politikasına imza attılar”

Konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, söz alarak  “Zannettiler ki, Kürtler HDP’ye oy vermek yerine Türk olmaya karar verdiler. Tek millet, tek ırk, tek dil faşizmine biat edileceğini zannettiler. Ankara’da Erdoğan ve Davutoğlu şebekesi ve çetesi HDP’nin bu kıymetini anlamak, Kürt halkının Türkiye’nin batısına uzattığı dostluk elini tutmak yerine, 7 Haziran’dan bu yana bir vahşet politikasına imza attılar” dedi.
“Sen faşizmin sloganlarını atıyorsun”

Ahmet Davutoğlu’nun, ‘HDP Türkiye partisi olma sözünü verdi. Ama olamıyor’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Demirtaş,”Ona hatırlatmak istiyorum. Senin Türkiye dediğin, meydanlarda tek dil, tek millet, tek bayrak olarak bağırdığın Türkiye değil, sen faşizmin sloganlarını atıyorsun. Almanya’da Yahudileri soykırımdan geçiren Hitler Nazi Partisi’nin sloganıdır. Şimdi Davutoğlu ve Erdoğan yıllardır aynı faşist sloganı tekrar ediyorlar” dedi.

“Biz ne devletin ne de hükümetin zulmünden korkmadık, korkmayacağız”

 Demirtaş “Siyaseten yenildiklerini ve yenileceklerini gördüler. Siyasette bizimle baş edemeyeceklerini gördüler. Şimdi 90’larda, 80’lerde olduğu gibi, bütün cadde ve sokaklar panzer ve TOMA’yla, polisle, askerle kuşatılmış durumda. Zannediyorlar ki böyle yapınca AKP’nin oyları artacak, zannediyorlar ki Gever’de katliam yapınca AKP orada birinci parti olacak. Zannediyorlar ki Colemerg halkı bütün bu hükümet teröründen korkup, bir sabah uyanınca hepsi AKP’li olacak. Ama hafızaları yok, tarih nedir bilmiyorlar. 90’ları 80’leri sanki hiç yaşamadık sanıyorlar. Biz bu hükümet terörlerine karşı mücadele ederken, direnirken, bunlar top oynuyordu. Biri Kasımpaşa da top oynuyordu bilmem öbürü nerde ne yapıyordu. 1980’lerden bu güne kadar denemedikleri zülüm yöntemi işkence ve katliam kalmadı. Boşaltmadıkları, yakıp yıkmadıkları mezramız, şehirlerimiz kalmadı. ‘Kürtlüğünüzden, iradenizden, partinizden vazgeçeceksiniz, teslim olacaksınız’ dediler. Ama teslim olmadık, gün geldi işgalci bütün hükümetler tabela partisine döndü. Biz ne devletin ne de hükümetin zulmünden korkmadık, korkmayacağız” diye konuştu. 

“Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet sizin yıpranmamış yeriniz mi kaldı?”
Demirtaş, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun cinsel istismara uğramasıyla ilgili ise “Ensar Vakfı’na zarar gelmesin diye ahlaksızlıkları koruyorlar. Bu mudur insanlık, ahlak, hukuk bu mudur? 45 öğrenciye tecavüz olayı ortaya çıkacak. El birliyle kapatacaklar. Bu anlayış ülkeyi yönetiyor. İnanın ki yerin dibine girdim. İnsan olmaktan utandığımız anlardı. Nasıl insansınız ya, siz ne ara bu kadar vicdansız ve ahlaksız oldunuz. Para, güç insanlıktan çıkarmış sizi, yazıklar olsun. Burada bir çocuk slogan atsa emniyete götürürler, işkence yaparlar ama 45 çocuk istismara uğramış, Başbakanı, Erdoğan’ı ile üstünü örtüyor. Bunların derdi AKP’yi yıpratmak diyorlar. Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet sizin yıpranmamış yeriniz mi kaldı?” diyerek tepki gösterdi. 

Demirtaş’ın konuşması ardından divan oluşturularak, faaliyet ve mali raporlar okundu. Ardından yeni yönetim belirlendi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu