Güncel

DEDEF Genel Başkanı A. Haydar Ben’e 4 yıl 2 ay hapis cezası!

Yargılandığı davanın 7’nci celsesi bugün Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ali Haydar Ben’in duruşmasında Dersim Baro Başkanı Av. Kenan Çetin de hazır bulundu. Mahkeme heyeti DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben’e 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben 25 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan Ben, ifadesi alınmak üzere Dersim’e getirilmişti.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlanan soruşturmanın ardından Ali Haydar Ben hakkında, “yardım ve yataklık” iddiasıyla dava açıldı. Davanın 7’nci celsesi bugün Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Dersim Baro Başkanı Av. Kenan Çetin de hazır bulundu. 4 yıl 2 ay hapis cezası mahkeme heyeti DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben’e 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Kararın üst mahkemeye itiraz edileceği öğrenilirken Ali Haydar Ben ise karara tepki gösterdi.

Ben, “Dersim’in doğasını, kültürünü ve yaşam alanlarını savunmaktan başka hiçbir şey yapmadık. 2018 öncesi ve sonrasında Dersim’de yaşanan orman yangınlarına müdahale ettik. DEDEF olarak ülkemizdeki ve bölgemizdeki bütün anti-demokratik uygulamalara dair yürüttüğümüz demokratik mücadelemiz bile kriminalize edildi.

Yaptığımız demokratik çalışmaları yasadışı faaliyetmiş gibi göstermek için “gizli tanık” ifadeleriyle organize edilen ve kolluk tarafından mahkemelere sunulan dosyalarla sanki suç işliyormuşuz gibi bir algı yaratılıyor” dedi. HİÇ BİR DELİL OLMADAN Ben, konuşmasına şöyle devam etti,

“Hakkımda verilen ifade “Ali Haydar Ben’in DEDEF Genel Başkanı olduğunu duymuşuzdur” şeklindedir. Sırf bu ifadeye dayanarak ve hiçbir delil olmadan hakkımda hukuksuz bir şekilde 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Bizler Dersim Dernekleri Federasyonu olarak ilk kez bu anti-demokratik uygulamalarla karşı karşıya değiliz. Daha önce dilimize, doğamıza, kültürümüze, inancımıza, Dersim 38 Soykırımı nedeniyle yaptığımız anmalara, açılan soruşturmalarda yine birçok dernek yöneticimiz ve üyemiz cezalara maruz kalmışlardır. O gün de keyfi hukuksuzluklara karşı boğun eğmeyerek çalışmalarımızı sürdürdük. Bu cezalar bana ve federasyonumuza geri adım attırmayacaktır. Dersi hukuksuzluklarla doludur.

Kaynak: Yeni Dersim

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu