GüncelManşet

Danıştay Cerattepe’de madenciliği onayladı!

H. Merkezi: Artvin Cerattepe’de yapılması planlanan fakat halk tarafından büyük bir direnişle karşılanan “madencilik faaliyeti” için Danıştay kararını açıkladı. Danıştay “madencilik yapılabilir” dedi!

Doğa harikası olan Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik projesine karşı, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Rize İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Rize İdare Mahkemesi ise davada “madencilik yapılabilir” kararı vermişti, Danıştay ise bu kararı onayladı.  

Danıştay’ın kararına ilişkin Yeşil Artvin Derneği, “Çok mu şaşırdık! Tabii ki HAYIR… Ama en azından aynı Danıştay’ın 2009 ve 2015 yılında verdiği ‘Cerattepe’de Madencilik Yapılamaz’ kararlarına dayanarak ÇED iptal kararı verebileceğini ümit etmiştik. Şaşırmadık, çünkü; şirketler lehine delik-deşik edilen Maden Kanunu ve ÇED Yönetmeliği, sürekli değiştirilen hakimler, Cengiz’in istediği şekilde karar verilene kadar tekrar edilen keşifler ile bilirkişi raporları ve Artvin İl genelinde OHAL’e ek olarak uygulanan adeta sıkıyönetim yasakları ile bu ‘kararın’ geleceği belliydi” şeklinde açıklamada bulundu.

Mücadelemiz burada sona ermeyecek!

Yeşil Artvin Derneği adına yapılan açıklamanın devamında, “Ama bu mücadelenin burada bitmeyeceğini bizler gibi onlar da biliyor.. Bu kadar karşı güce ve Bizans oyununa karşı Artvin Halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması diğerlerinde de olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir.

Danıştay’ın sadece bir-iki cümle ve herhangi bir gerekçe göstermeden vermiş olduğu bu yanlış kararı kamuoyuyla üzüntüyle paylaşıyor ve en yakın zamanda daha geniş bilgilendirmenin yapılacağını tüm Artvinlilere ve bizimle bu mücadelede yer alan güzel ülkemizin tüm çevre dostlarına duyuruyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu